sperkmoda.cz
    nové číslo vyjde za -567 dnů
Aktuální číslo
Novinky
Tiráž
Archiv
Názory
Kdy vycházíme
Předplatné
Galerie
PROFESNÍ KONTAKTY
PŘEHLED NOREM
CENY Au, Ag, Pt, Pd
BURZA ČTENÁŘŮ
VELETRHY
MEDIA KIT

obrázek k článkuTechnologie: Carl F. Bucherer - manufaktura s vlastním návrhem kalibru
Carl F. Bucherer (CFB) považuje za věc cti nazývat věci pravými jmény. To platí i pro původ jeho základních návrhů, jejichž vzory pocházejí většinou z ETA. V tomto roce ovšem otevřely švýcarské podniky novou kapitolu a v budoucnosti jsou známy
i hodinářské projekty s vlastními
konstrukcemi. Pro tento účel založil 1. července 2007 CFB v západním Švýcarsku (Jura) nový ateliér. Poté úspěšně zahájil desetiletou spolupráci s podnikem Techniques Horlogérs Appliqués SA (THA) v Sainte-Croixs.obrázek k článkuDesign: Dana Bezděková
Dana Bezděková (1956) dnes patří bezesporu mezi nejlepší české šperkařky střední generace.

Její práce z tohoto oboru se začaly poprvé objevovat v druhé polovině 80. let na pravidelných výstavách mladých oděvních návrhářů, šperkařů a dalších tvůrců na pražské Bertramce.
V té době se začala formovat její osobnost, která se na scéně současného českého autorského šperku začala výrazněji projevovat znovu až koncem 90. let a nepřehlédnutelný tvůrčí vzestup můžeme zaznamenat zvláště po roce 2000. Svůj tvůrčí entuziasmus ale autorka neuplatnila jen ve vlastní šperkařské práci.
V letech 1994-99 působila také pedagogicky na Soukromé střední umělecké škole designu v Čakovicích, kde po známé české šperkařce Blance Nepasické převzala vedení oddělení šperku. Kreativnost Dany Bezděkové příznivě ovlivnila pohled na šperk několika studentů, z nichž někteří pak úspěšně pokračovali v oborovém studiu na vysokých školách.obrázek k článkuGalerie: Hublot a jeho „velký třesk“
Patří do dobré společnosi haute horlogerie, ačkoli je to značka poměrně mladá, hodí se stejně dobře ke sportování jako do společnosti a každým modelem překvapí.

Hublot v překladu z francouzštiny znamená typické okénko v lodní kajutě. Zakladatel značky Carlo Croco jím chtěl naznačit svou lásku k mořeplavectví i sportovním vodním aktivitám, především jachtingu. Jenže nebyl by to Ital, kdyby nepomyslel na to, že hodinky mají kromě technických kvalit také dobře vypadat a upoutat – odtud jeho záliba ve zlatě, ale i jiných méně obvyklých materiálech, které vynikají mimořádnými vlastnostmi, např. keramice.obrázek k článkuPříloha: Prsten jako symbol lásky
Žádný jiný šperk v sobě nemá tolik symboliky a tak pohnutou minulost. Je to neintimnější šperk, k němuž si člověk nejčastěji vybuduje skutečně blízký vztah. Nikoli náhodou se prsten stal symbolem lásky a vzájemného vztahu.

Dá se tedy říct, že prsten není pouhý šperk ke zdobení, ale je to šperk s významem, symbolem stavu, statusu, poslání. Nejdál sahají zmínky o prstenu do starověku. Podle řecké mytologie měl prsten připomínat hrdinství Prométhea, který pro lidi ukradl božský oheň, za což byl přikován ke skále.
Snubní prsteny jsou výrazem bezpečí a stálosti stavu manželského. Naznačují to už svou geometrií – kruh je výrazem věčnosti. Přesto se vzhled snubního prstenu v průběhu dějin měnil. Baroko si žádalo prsteny opulentní, secese s jemným zdobením, art deco originalitu, světové války si vynutily skromnost, především co se materiálů týká, poválečné období naopak velkou zdobnost. Na důkaz lepších časů.

2009/01
www.sperkmoda.cz
hktdc.com