sperkmoda.cz
    nové číslo vyjde za 39 dní
Aktuální číslo
Novinky
Tiráž
Archiv
Názory
Kdy vycházíme
Předplatné
Galerie
PROFESNÍ KONTAKTY
PŘEHLED NOREM
CENY Au, Ag, Pt, Pd
BURZA ČTENÁŘŮ
VELETRHY
MEDIA KIT

obrázek k článkuTechnologie: Carl F. Bucherer - manufaktura s vlastním návrhem kalibru
Carl F. Bucherer (CFB) považuje za věc cti nazývat věci pravými jmény. To platí i pro původ jeho základních návrhů, jejichž vzory pocházejí většinou z ETA. V tomto roce ovšem otevřely švýcarské podniky novou kapitolu a v budoucnosti jsou známy
i hodinářské projekty s vlastními
konstrukcemi. Pro tento účel založil 1. července 2007 CFB v západním Švýcarsku (Jura) nový ateliér. Poté úspěšně zahájil desetiletou spolupráci s podnikem Techniques Horlogérs Appliqués SA (THA) v Sainte-Croixs.obrázek k článkuDesign: Dana Bezděková
Dana Bezděková (1956) dnes patří bezesporu mezi nejlepší české šperkařky střední generace.

Její práce z tohoto oboru se začaly poprvé objevovat v druhé polovině 80. let na pravidelných výstavách mladých oděvních návrhářů, šperkařů a dalších tvůrců na pražské Bertramce.
V té době se začala formovat její osobnost, která se na scéně současného českého autorského šperku začala výrazněji projevovat znovu až koncem 90. let a nepřehlédnutelný tvůrčí vzestup můžeme zaznamenat zvláště po roce 2000. Svůj tvůrčí entuziasmus ale autorka neuplatnila jen ve vlastní šperkařské práci.
V letech 1994-99 působila také pedagogicky na Soukromé střední umělecké škole designu v Čakovicích, kde po známé české šperkařce Blance Nepasické převzala vedení oddělení šperku. Kreativnost Dany Bezděkové příznivě ovlivnila pohled na šperk několika studentů, z nichž někteří pak úspěšně pokračovali v oborovém studiu na vysokých školách.obrázek k článkuGalerie: Hublot a jeho „velký třesk“
Patří do dobré společnosi haute horlogerie, ačkoli je to značka poměrně mladá, hodí se stejně dobře ke sportování jako do společnosti a každým modelem překvapí.

Hublot v překladu z francouzštiny znamená typické okénko v lodní kajutě. Zakladatel značky Carlo Croco jím chtěl naznačit svou lásku k mořeplavectví i sportovním vodním aktivitám, především jachtingu. Jenže nebyl by to Ital, kdyby nepomyslel na to, že hodinky mají kromě technických kvalit také dobře vypadat a upoutat – odtud jeho záliba ve zlatě, ale i jiných méně obvyklých materiálech, které vynikají mimořádnými vlastnostmi, např. keramice.obrázek k článkuPříloha: Prsten jako symbol lásky
Žádný jiný šperk v sobě nemá tolik symboliky a tak pohnutou minulost. Je to neintimnější šperk, k němuž si člověk nejčastěji vybuduje skutečně blízký vztah. Nikoli náhodou se prsten stal symbolem lásky a vzájemného vztahu.

Dá se tedy říct, že prsten není pouhý šperk ke zdobení, ale je to šperk s významem, symbolem stavu, statusu, poslání. Nejdál sahají zmínky o prstenu do starověku. Podle řecké mytologie měl prsten připomínat hrdinství Prométhea, který pro lidi ukradl božský oheň, za což byl přikován ke skále.
Snubní prsteny jsou výrazem bezpečí a stálosti stavu manželského. Naznačují to už svou geometrií – kruh je výrazem věčnosti. Přesto se vzhled snubního prstenu v průběhu dějin měnil. Baroko si žádalo prsteny opulentní, secese s jemným zdobením, art deco originalitu, světové války si vynutily skromnost, především co se materiálů týká, poválečné období naopak velkou zdobnost. Na důkaz lepších časů.

2009/01
www.sperkmoda.cz
hodinyaklenoty.cz