sperkmoda.cz
    nové číslo vyjde za -567 dnů
Aktuální číslo
Novinky
Tiráž
Archiv
Názory
Kdy vycházíme
Předplatné
Galerie
PROFESNÍ KONTAKTY
PŘEHLED NOREM
CENY Au, Ag, Pt, Pd
BURZA ČTENÁŘŮ
VELETRHY
MEDIA KIT

obrázek k článkuDesign / Swarovski
Jméno, dnes jedno z nejskloňovanějších mezi šperkaři, a přitom nám tak blízké. Daniel Swarovski, zakladatel stejnojmenné firmy, se totiž narodil v Čechách.

Začátky firmy neměly s dnešní výrobou křišťálového skla a šperků nic společného, tedy kromě jména zakladatele. Ale za zmínku určitě stojí, neboť z nich lze vyčíst řadu zajímavých souvislostí jak historických, tak současných. Daniel Swarovski se narodil roku 1862 v Jiřetíně pod Bukovou, poblíž Jablonce nad Nisou. Vyučil se uměleckým pasířem u albrechtické firmy Gebruder Feix. Zástupci firmy mladého Daniela Swarovského poslali do Vídně, kde už byla tou dobou poměrně rozvinutá výroba bižuterie.obrázek k článkuGalerie / Cover
Sofistikovaný vzhled, kvalitní materiály, švýcarská preciznost založená na spojením tradic s nejnovějšími inovacemi, dokonalá harmonie mezi formou a funkcí… to jsou atributy, které nejčastěji charakterizují značku Cover.

Přenesme se virtuálně do švýcarského Solothurnu, kde sídlí společnost Chrono AG (kromě značky Cover vyrábí i Swiss Military by Chrono). Začátky firmy se datují rokem 1981, kdy vstoupili do světa hodinařiny Theo a Stephan Ingoldovi s jasným a sebevědomým cílem – vyrábět perfektní hodinky. Ke cti jim slouží skutečnost, že vytrvali a coby rodinná firma fungují jako podnikatelsky nezávislý subjekt dosud. A je to právě ona nezávislost, která jim dovoluje fungovat podle vlastních představ, přetavovat své sny a cíle do reality a zároveň co nejlépe splňovat požadavky zákazníků.obrázek k článkuPříloha / Symboly lásky – snubní prsteny
Základem symboliky snubního prstenu je kroužek – kruh je vyjádřením bezpečí, opory, stálosti a dlouhověkosti. Tak je chápán snubní prsten od samých počátků, a přestože jak běží čas a navzdory nelehkým finančním podmínkám mnohé symboly mizí, rok od roku ubývá sňatků a přibývá svodomyslných partnerů, snubní prsteny se dál dobře prodávají.

Často se vede diskuse, jaký má snubní prsten význam, jestli musí být nutně z drahého kovu a zda nestačí obtočit si prsteníčky sedmikráskami. Pokud jde o význam snubního prstenu, ten je dán tradicí, která se s léty příliš nezměnila. I když - dnes je zvykem nosit snubní prsten na prsteníčku pravé ruky, ale například ve středověku se nosil na levé ruce, aby od něj krev směřovala rovnou k srdci. A dokonce se kdysi nosil na prvním článku, nikoli u kořene prstu. Snubní prsteny si vyměňují ženich a nevěsta při svatebním obřadu jako symbol slibu lásky, věrnosti a sepětí. Tato tradice se datuje už od 12. století. Snubní prsten by měl být z kvalitního materiálu, aby vydržel 50 a více let pěkný. Proto bývá nejčastěji ze zlata – poslední léta hlavně bílého, ale tradičně také žlutého, respektive růžového. Alternativou je platina, ušlechtilá ocel, stříbro nebo titan. Nevěsta mívá prsten zdobený drahým kamenem - jedním větším nebo více malými, nejčastěji jde o diamanty, nicméně poslední dobou se častěji objevují i malé zirkony.

2012/01
www.sperkmoda.cz
hktdc.com