sperkmoda.cz
    nové číslo vyjde za 39 dní
Aktuální číslo
Novinky
Tiráž
Archiv
Názory
Kdy vycházíme
Předplatné
Galerie
PROFESNÍ KONTAKTY
PŘEHLED NOREM
CENY Au, Ag, Pt, Pd
BURZA ČTENÁŘŮ
VELETRHY
MEDIA KIT

obrázek k článkuDesign / Swarovski
Jméno, dnes jedno z nejskloňovanějších mezi šperkaři, a přitom nám tak blízké. Daniel Swarovski, zakladatel stejnojmenné firmy, se totiž narodil v Čechách.

Začátky firmy neměly s dnešní výrobou křišťálového skla a šperků nic společného, tedy kromě jména zakladatele. Ale za zmínku určitě stojí, neboť z nich lze vyčíst řadu zajímavých souvislostí jak historických, tak současných. Daniel Swarovski se narodil roku 1862 v Jiřetíně pod Bukovou, poblíž Jablonce nad Nisou. Vyučil se uměleckým pasířem u albrechtické firmy Gebruder Feix. Zástupci firmy mladého Daniela Swarovského poslali do Vídně, kde už byla tou dobou poměrně rozvinutá výroba bižuterie.obrázek k článkuGalerie / Cover
Sofistikovaný vzhled, kvalitní materiály, švýcarská preciznost založená na spojením tradic s nejnovějšími inovacemi, dokonalá harmonie mezi formou a funkcí… to jsou atributy, které nejčastěji charakterizují značku Cover.

Přenesme se virtuálně do švýcarského Solothurnu, kde sídlí společnost Chrono AG (kromě značky Cover vyrábí i Swiss Military by Chrono). Začátky firmy se datují rokem 1981, kdy vstoupili do světa hodinařiny Theo a Stephan Ingoldovi s jasným a sebevědomým cílem – vyrábět perfektní hodinky. Ke cti jim slouží skutečnost, že vytrvali a coby rodinná firma fungují jako podnikatelsky nezávislý subjekt dosud. A je to právě ona nezávislost, která jim dovoluje fungovat podle vlastních představ, přetavovat své sny a cíle do reality a zároveň co nejlépe splňovat požadavky zákazníků.obrázek k článkuPříloha / Symboly lásky – snubní prsteny
Základem symboliky snubního prstenu je kroužek – kruh je vyjádřením bezpečí, opory, stálosti a dlouhověkosti. Tak je chápán snubní prsten od samých počátků, a přestože jak běží čas a navzdory nelehkým finančním podmínkám mnohé symboly mizí, rok od roku ubývá sňatků a přibývá svodomyslných partnerů, snubní prsteny se dál dobře prodávají.

Často se vede diskuse, jaký má snubní prsten význam, jestli musí být nutně z drahého kovu a zda nestačí obtočit si prsteníčky sedmikráskami. Pokud jde o význam snubního prstenu, ten je dán tradicí, která se s léty příliš nezměnila. I když - dnes je zvykem nosit snubní prsten na prsteníčku pravé ruky, ale například ve středověku se nosil na levé ruce, aby od něj krev směřovala rovnou k srdci. A dokonce se kdysi nosil na prvním článku, nikoli u kořene prstu. Snubní prsteny si vyměňují ženich a nevěsta při svatebním obřadu jako symbol slibu lásky, věrnosti a sepětí. Tato tradice se datuje už od 12. století. Snubní prsten by měl být z kvalitního materiálu, aby vydržel 50 a více let pěkný. Proto bývá nejčastěji ze zlata – poslední léta hlavně bílého, ale tradičně také žlutého, respektive růžového. Alternativou je platina, ušlechtilá ocel, stříbro nebo titan. Nevěsta mívá prsten zdobený drahým kamenem - jedním větším nebo více malými, nejčastěji jde o diamanty, nicméně poslední dobou se častěji objevují i malé zirkony.

2012/01
www.sperkmoda.cz
hodinyaklenoty.cz