sperkmoda.cz
    nové číslo vyjde za -483 dnů
Aktuální číslo
Novinky
Tiráž
Archiv
Názory
Kdy vycházíme
Předplatné
Galerie
PROFESNÍ KONTAKTY
PŘEHLED NOREM
CENY Au, Ag, Pt, Pd
BURZA ČTENÁŘŮ
VELETRHY
MEDIA KIT

obrázek k článkuSpektrum: Jantarem prosluněný Gdaňsk
O veletrzích jantaru v polském Gdaňsku píšeme pravidelně. Naposledy to bylo v zářijovém čísle v souvislosti s mladším ze dvou „jantarových sourozenců“ – Ambermartem. Článek jsme končili pozvánkou na jarní Amberif, který je starší, známější i obsazenější. Tak a je to tady.

Jantar a jeho prezentace je vděčné téma. Jednak jako jediný „kámen“ má své vlastní veletrhy (své menší či větší výstavy mu věnují kromě Polska i další pobaltské země), jednak organizátoři vymyslí vždycky něco zajímavého, co přitáhne zájemce z celého světa. Zpravidla je to nějaká unikátní expozice nebo známá osobnost. Letošní Amberif poctí návštěvou i svou prací speciálně vytvořenou pro tuto událost Barbara Westwood, slavná americká designérka šperku. Pro Amberif vytvořila kolekci šperků s jantarem, který jí věnovali členové Mezinárodní asociace jantaru. Barbara připustila, že jantar je pro ni na rozdíl od tvrdých přírodních kamenů zcela nový, dosud nepoznaný materiál, takže výsledek její práce může být pro nás všechny velmi zajímavý. K vidění bude pospolu s jinými exponáty známých i méně známých umělců v Galerii designu v mezipatře haly 5.obrázek k článkuDesign: Nico Taeymans
Cesta designérů ke šperku bývá někdy velmi klikatá, což stoprocentně platí o šperkaři Nicovi Taeymansovi. Jeho tvorba v samých počátcích byla totiž spjata s ryze přírodním materiálem – se dřevem.

Nico Taeymans vytvářel z ušlechtilých tvrdých dřev sochy a umělecké objekty, které vystavoval společně s plátny svých přátel v malých galeriích. Dalším krůčkem byly dřevěné šperky, ke kterým postupně přibývalo ke zdobení zlato a drahokamy. Ty pak jeho žena Isabelle De Benkelaer vozila a nabízela butikům v celých Flandrech k prodeji... a byla úspěšná. Dnes je samozřejmě situace docela jiná, jméno Nico Taeymans je známé nejen v rodné Belgii, ale i ve světě.
Ale jak už to bývá, nic není náhoda a ne každému se podaří přetavit skromné začátky do uznávané tvorby renomovaného umělce. Nico se narodil v roce 1957 v belgických Antverpách, které jsou známé především jako Mekka diamantů. Na dráhu umělce se Nico rozhodl vstoupit už ve svých 16 letech. Z tohoto důvodu začal studovat krásná umění na St. Lucas Akademie v Antverpách, když přerušil práci v otcově rodinné firmě. Postupně získal dovednosti jako zlatník a stříbrník, načas odjel za studiem do anglického Sussexu a touha lépe porozumět a „ovládnout“ kameny ho přivedla také do německého Idar-Obersteinu.obrázek k článkuPříloha: Módní hodinky
Stejně jako jiné doplňky - šperky, kabelky nebo sluneční brýle také hodinky podléhají více či méně módě. Těm, které sázejí takřka výhradně na módní trendy, patří souhrnný název módní neboli trendové hodinky. Zahrnují celou škálu modelů, jejichž nejsilnější stránkou k oslovení klienta je vzhled. Cílem designérů je vytvořit vzhled nekonformní, unikátní, překvapivý, extravagantní, který uchvátí na první pohled. Módní hodinky, mají-li zaujmout, musí být svým vzhledem vždy o krok napřed s cílem bořit hranice a zažité konvence.

Dostupná cena
Módní hodinky stejně jako ostatní módní doplňky žádají především častou obměnu. Základní kolekce přicházejí tradičně dvakrát ročně na jaře a na podzim, ale mezitím značka i v řádu měsíců nabízí žhavé novinky. Aby bylo možné kolekce často a pravidelně obměňovat a doplňovat, musí být i cena nastavená tak, aby byla dostupná pro toho, kdo takové hodinky chápe jako módní doplněk, čili nikoli na celý život. V průměru za takové hodinky, které příští sezonu vymění za jiné nebo si dokonce koupí během sezony několikery, aby mu ladily s oblečením a dotvářely jeho styl, je zákazník ochoten zaplatit kolem 5000 korun, pokud sází na osvědčenou nebo osobně oblíbenou značku, kolem 3000 korun, pokud se na renomé značky neohlíží a vybírá jen a jen podle toho, co se mu momentálně líbí. A to jsou ceny, kolem kterých módní hodinky zpravidla krouží. Směrem dolů až k částce kolem tisícovky sahají méně oblíbené značky respektive hodinky neznačkové. Modely nad pět tisíc slibují jednak vyšší kvalitu výrobku, ale především větší obeznámenost značky (např. cK Calvin Klein, Gucci). U takových značek jako Dior, Armani, Versace nebo Louis Vuitton se může cena vyšplhat do závratné výše, ale ty už jsou mimo námi zmíněnou kategorii dostupných módních hodinek.obrázek k článkuSpektrum: Jsou pravé?
(pokračování z minulého čísla)

Bezbarvé nebo jen slabě zbarvené přírodní minerály a umělé produkty nahrazující diamant.

Zirkon – bezbarvý a průhledný zirkon je v přírodě dosti vzácný, přesto je spolu s leukosafírem, topazem a křišťálem asi nejběžnějším simulantem z celé řady minerálů. Vzhledem k téměř vždy přítomnému uranu a thoriu v mřížce přírodních zirkonů dochází k deformacím mřížky a ty mají vliv nejen na zbarvení, ale ovlivňují i některé hodnoty, uvedené v tabulce. Zirkon je velmi křehký, proto je nutná opatrnost jak při broušení, tak i následném uchovávání a vsazování. Index lomu je za hranicí měření na běžném refraktometru, ale tepelná vodivost ho odliší při použití diamantového testeru (má hodnotu 30 u vyššího zirkonu).

Topaz – je v přírodě často bezbarvý a vyskytuje se ve velkých krystalech. Jeho disperze může dosahovat až 0,014. Má dobrou bazální štěpnost, není izotropní takže je opticky v mikroskopu odlišitelný. Rovněž index lomu je měřitelný běžným refraktometrem.

Scheelit – v přírodě je poměrně vzácný v drahokamové kvalitě, ale je-li dostatečně průhledný a bezbarvý, potom vybroušený scheelit může se svou vysokou disperzí a silnou modrou luminiscencí v krátkovlnném UV záření podobat diamantu; index lomu je za hranicí měřitelnosti běžným refraktometrem, a tak zbývá optika (máme-li mikroskop). Odliší ho však i nízká tvrdost, štěpnost, tepelná vodivost nebo spektrum (máme-li tyto možnosti).

2009/02
www.sperkmoda.cz
hktdc.com