sperkmoda.cz
    nové číslo vyjde za -567 dnů
Aktuální číslo
Novinky
Tiráž
Archiv
Názory
Kdy vycházíme
Předplatné
Galerie
PROFESNÍ KONTAKTY
PŘEHLED NOREM
CENY Au, Ag, Pt, Pd
BURZA ČTENÁŘŮ
VELETRHY
MEDIA KIT

obrázek k článkuSpektrum: Historie zušlechťování diamantů
Tak dlouho, jak lidstvo používá některé minerály jako drahé kameny, tak dlouho vymýšlí způsoby, jak tyto minerály vylepšit, aby byly lesklejší, zářivější a tedy lépe prodejné. Zpočátku byly tyto metody úprav nebo zušlechťování založené na obarvení nebo pokrývání jinými materiály až po dnešní sofistikované HP-HT procesy (z angl. označení pro vysokotlaké a vysokoteplotní úpravy).

Historie zušlechťování diamantů jde ruku v ruce s lidským pokrokem a vývojem technologií. V posledním století na tomto poli akceleroval velký pokrok, gemologové byli ve 20. století svědky zavádění takových úprav, které si sotvakdy v minulosti uměli představit a které doslova převrátily diamantový průmysl vzhůru nohama. Tatam je doba, kdy jedinou přípustnou úpravou a vylepšením bylo vybroušení diamantů. Historii těchto úprav podrobně popsali Thomas W. Owerton a James E. Shigley v roce 2008 a uveřejnili v časopisu Gems & Gemology Vol. 44 No.1.obrázek k článkuVýstavy: Zlato severu
Titulek jsme si vypůjčili ze starých dob, kdy se tak říkalo jantaru, mineralizované pryskyřici třetihorních jehličnanů, staré nějakých padesát milionů let. Za jantarem se jezdí dvakrát ročně na baltské pobřeží, do půlmilionového Gdaňsku. Nejinak tomu bude letos a zájemci o jantar mají v hledáčku dva aktuální měsíce – březen a září.

Možná nejzajímavější informací vztahující se k jantaru je ta, že zatímco řada přírodních drahých kamenů má dnes své uměle vyrobené ekvivalenty, jantar těmto snahám zatím odolává. A to navzdory tomu, že jeho chemické složení i předpokládaný postup vzniku jsou poměrně dobře známy. To však nebrání vzniku různých napodobenin, jantar je často imitován plasty, sklem, syntetickou pryskyřicí i jinými přírodními pryskyřicemi, např. mexickým kopálem (klovatina tropické dřeviny). Někteří výrobci jsou dokonce schopni vyrobit falešný jantar obsahující inkluze včetně hmyzu.obrázek k článkuPříloha: Módní hodinky
O hodinkách se dá uvažovat různě. Je to především časomíra, pro níž platí kritéria funkčnosti, přesnosti, odolnosti. Do jisté míry to platí i o hodinkách módních, avšak u nich vítězí na celé čáře kritéria charakterizovaná slovy „zajímavé, stylové, inovativní, výmluvné, extravagantní, šokující, nápadné, jedinečné... K tomu přidejme značku a cenovou dostupnost.

Ne vždy lze stanovit přísné mantinely pro odlišení klasických, sportovních či módních hodinek, ale určitá vodítka tady jsou. Módní hodinky svými novými kolekcemi v zásadě kopírují oděvní módu – čili přicházejí se zásadními novinkami dvakrát ročně
v kolekcích jaro/léto a podzim/zima. Ani to však neplatí stoprocentně, občas firmy vtrhnou na trh s mimořádným hitem například u některé významné události.
Přestože módní hodinky zahrnují celou škálu značek od drahých po levné, cenová dostupnost je poměrně důležitým kritériem právě proto, že naplňuje požadavek časté obměny v intencích módy. Proto ve výčtu módních značek vyloučíme Versace, Louis Vuitton, Nina Ricci, Hermes a jim podobné – ceny těchto výrobků jsou dány jejich renomé, zpravidla nepodléhají sezonním slevám a mohou se vyšplhat do vskutku závratných výšek bez ohledu na to, že se jedná o výrobek určený pro jednu sezonu.

2010/02
www.sperkmoda.cz
hktdc.com