sperkmoda.cz
    nové číslo vyjde za -567 dnů
Aktuální číslo
Novinky
Tiráž
Archiv
Názory
Kdy vycházíme
Předplatné
Galerie
PROFESNÍ KONTAKTY
PŘEHLED NOREM
CENY Au, Ag, Pt, Pd
BURZA ČTENÁŘŮ
VELETRHY
MEDIA KIT

obrázek k článkuInhorgenta Europe 2008
Mohlo by se zdát, že ten pravý veletržní kolotoč se na Novém mnichovském výstavišti roztočil 15. února v 9 hodin ráno. Pro návštěvníky a vystavovatele to samozřejmě platí, avšak pro organizátora nikoli, jeho práce na novém ročníku veletrhu startuje s ukončením ročníku stávajícího.

Tuto skutečnost v případě Inhorgenty Europe podtrhla akce, která proběhla loni v říjnu a jejím cílem bylo zvýšit význam veletrhu pro klíčové evropské trhy: Roadshow 2007. 16. října 2007 se sešli místní i zahraniční reprezentanti oboru spolu s organizátory veletrhu v Paříži a 20. října ve Stockholmu. V Paříži se zúčastnění nejprve od projektového ředitele Inhorgenty Europe Armina Wittmanna dověděli vše podstatné o nadcházejícím ročníku veletrhu a poté už se, jak se na centrum módy sluší a patří, hovořilo hlavně o nových trendech pro rok 2008. Christel Trimborn, novinář z Bochumu, módní barevný trend uvedl lapidárně: barvy plodů. Konkrétně malin, ostružin, borůvek a všechny odstíny purpurové, fialová šeříku, k tomu růžové zlato a jako doplněk hnědé odstíny. Další klíčový trend ve šperkařství: vše zářivé, třpytivé – zlato, stříbro, bronz i měď, stejně jako bicolor. A do třetice barvy: centrum šperku postaveno na výrazných, svěžích barvách – zelené smaragdové, červené rubínu, žluté slunce. Odvaha meze neklade, i co se týče křiklavých barev nebo kontrastů např. black & white.obrázek k článkuMorgan - značka zamilovaných
Hovoříme-li o exkluzivním šperku, máme zpravidla na mysli vzácné materiály, zlato, platinu, diamanty. Značka Morgan nabízí exkluzivitu na jiném poli – v designu. Výrobky Morgan jsou jemné a hravé, mají kouzlo přirozenosti a kultivovanosti, potěší detailem a smyslem pro citové zaujetí. Prostě si vás získají na první pohled.

Značce Morgan je čtyřicet, což je věk, aby počáteční nezkušenost a hledání vlastní cesty nahradila zralá tvorba. Nepominutelnou devízou značky je její francouzský původ, který bezesporu sehrál svou roli v podobě šarmu a kreativity, jež jsou francouzskému designu vlastní. Šperky a hodinky nejsou jedinými výrobky v portfoliu značky, nabízí také parfémy, brýle, boty, kabelky a oděvy. Nicméně jsou jakýmsi pomyslným vrcholem, který dokládá schopnost firmy nabídnout trhu luxusní doplňky s dokonalým designem a ve vynikajícím řemeslném provedení.obrázek k článkuRolf Cremer
Mnohotvárný životní styl, módní trendy v neustálé proměnlivosti, takřka nekonečné možnosti designérů vyjádřit své originální pojetí krásy – to vše stálo u zrodu značky hodinek Rolf Cremer. A spolu s tím snaha nabídnout trhu časomíry, které budou funkční a zároveň krásné, nevšední a elegantní.

Vše odstartovaly roku 1989 hodinky Jumbo. Jejich puristický a přitom elegantní design připoutal zájem veřejnosti právě tím, jak byl jednoduchý, čistý a vytříbený. Odrážel filozofii značky, která je vedena myšlenkou vytvářet doplňky, které budou dobře sloužit, ale především upoutají vzhledem. Cesta k takovému výsledku je vcelku jednoduchá: redukce všeho nadbytečného umocňuje tvarovou originalitu a barevnou pestrost. Námitka, že některé z modelů Rolf Cremer nejsou pro odečítání času příliš praktické, není od věci. Hodinkám často chybějí indexy a krátké hranaté ručky by k nim tak jako tak nedosáhly. A to nemluvíme o modelech řady Running Point, která hodinovou ručku jednoduše vyměnila za bod pohybující se po obvodu číselníku. Ale právě to je záměrem značky – individualita si žádá určité „oběti“ a leckdy až historie ocení jedinečnost takového výrobku.obrázek k článkuStříbrný šperk
Stříbro je jedním z nejkrásnějších přírodních kovů, má jedinečný lesk v barvě měsíčního svitu, proto se brzy začalo používat k výrobě šperků.

Pro výrobu šperků se nejčastěji používají slitiny stříbra s mědí. Ryzost stříbra zjistíme podle ryzostní značky, například označení 925/1000 znamená, že klenotnická slitina stříbra obsahuje 92,5?% ryzího stříbra (používá se také název sterlingové stříbro). Takto upravené stříbro je pro výrobu šperků nejvhodnější a nejpoužívanější. Oproti zlatu je stříbro měkčí, méně stálé a poměrně rychle oxiduje, následkem čehož černá a ztrácí svůj lesk. Tomu lze částečně vzdorovat povrchovými úpravami, například pokrytím tenkou vrstvou jiného kovu, zpravidla rhodia, méně pak ryzího stříbra nebo palladia. Technologie rhodiování se používá nejvíce, přestože není právě nejlevnější, dokonce je dražší než zlacení, neboť rhodium je jedním z nejdražších kovů.

2008/03
www.sperkmoda.cz
hktdc.com