sperkmoda.cz
    nové číslo vyjde za 39 dní
Aktuální číslo
Novinky
Tiráž
Archiv
Názory
Kdy vycházíme
Předplatné
Galerie
PROFESNÍ KONTAKTY
PŘEHLED NOREM
CENY Au, Ag, Pt, Pd
BURZA ČTENÁŘŮ
VELETRHY
MEDIA KIT

obrázek k článkuSpektrum: Inhorgenta Europe 2009
Přijměte pozvání do New Munich Trade Fair Center na již 36. ročník v rámci Evropské unie naprosto klíčového veletrhu šperků, hodin a hodinek, kamenů, perel, technologií a obalového materiálu.

Komu se zdálo, že letošní výstava byla v něčem chudší a co do počtu expozic takříkajíc vzdušnější, toho čísla vyvedou z omylu: Vystavovalo se opět na stejné ploše jako v minulých letech, tedy
v 6 halách na 64 500 m2 a vystavovatelů bylo 1183 (ze 47 zemí), čili o pouhopouhých 41 méně než v roce minulém (a takřka totožně jako v roce předminulém). Za zmínku pak stojí dva údaje. První nadále posiluje renomé veletrhu jako výrazně mezinárodní akce - z celkového počtu bylo místních vystavovatelů 760, zahraničních 423 (36 %). Druhý se vztahuje k naší účasti: počtem dvou vystavovatelů jsme se zařadili mezi cca dvacítku zemí s jedním až dvěma expozicemi, po boku Finska, Norska, Chorvatska a dalších pro nás Evropany exotických zemí. Na druhé straně pomyslného žebříčku nejvyšší příčky opět patřily Italům (55), Rakušanům (35) a Polákům (29). Statistiku uzavřeme číslem návštěvnosti – výstavu navštívilo loni kolem 30 000 hostů ze 79 zemí, což je již několik let stabilní počet.
obrázek k článkuReportáž: Na návštěvě ve společnosti Soliter
Nikoli náhodou se městu Jablonci nad Nisou říká brána do Jizerských hor. Zkraje března tady vládne regulérní zima se sněhovými závějemi, a to společnost Soliter sídlí víceméně v samém centru města. Projít krok za krokem celou výrobu šperků nám zabere takřka hodinu.
První dojmy jsou veskrze pozitivní. Ač klasické dílny, je tady čisto, díky klimatizaci svěže a hlavně klid. Převládá soustředěná, precizní práce, dá se říct, že nejvíce tady trpí zrak. Výroba šperků má svá specifika, která by se dala charakterizovat slovy: od velkých strojů, které obsluhují muži, k doslova titěrným úkonům, které vyžadují trpělivost a smysl pro detail, ty jsou zase vlastní ženám.
obrázek k článkuGalerie: Rodania - Kultivovaný styl jedné z mála nezávislých značek
Přestože založená ve švýcarském Grenchenu, dnes dobývá svět z ústředí ve Wemmelu poblíž Bruselu. Nápad působit v samém srdci Evropy má své opodstatnění – odtud nacházejí hodinky Rodania cestu do všech koutů světa. Najdeme je v největší míře ve Francii a zemích Beneluxu, ale jinak v cca 1000 prodejnách v dalších nejméně 25 zemích světa.

Proti proudu času se dostáváme do roku 1930 a ke zrodu značky Rodania. Její zakladatel pan Baumgartner si byl vědom, že nestačí pouze kvalitní hodinky vyrobit, ale také prodat, proto velké úsilí věnuje vybudování distribučních center v Caracasu, Montrealu, New Yorku a v Londýně.
Sportovní charakter hodinek Rodania je předurčil k blízkému partnerství se sporty. V roce 1954 to byla cyklistika – vodicí auta Rodania měly za úkol uvolňovat cestu na klíčových cyklistických závodech. Toto partnerství trvá dodnes, jen k němu přibyla řada dalších aktivit, které značku zapsaly mezi kvalitní a spolehlivou časomíru. Ne každé hodinky se totiž mohou vydat byť jen na zápěstí například do drsných podmínek Antarktidy. Rodania se tam vypravila v roce 1964 na zápěstí velitele šesté expedice na základnu krále Baudouina.
obrázek k článkuPříloha: Stříbrné šperky
Byly doby, kdy stříbro trůnilo na piedestalu a bylo považováno za vzácnější kov než zlato. Ale to se psal dávný starověk a od té doby se hodnota stříbra v porovnání se zlatem či platinou podstatně změnila. Navzdory tomu je stříbro velmi žádaným kovem a pro výrobu šperků se spolu se zlatem drží na předních příčkách. Zejména v posledních letech, kdy se stříbro povrchově upravuje do stálého vysokého lesku rhodiováním, jsou stříbrné šperky velmi vyhledávaným zbožím. Spolu s bílým zlatem a platinou je řadíme mezi bílé drahé kovy.

Stříbro patří k nejkrásnějším drahým kovům, říká se o něm, že má barvu měsíčního svitu. Je to lesklý, kujný a tažný kov s vůbec nejvyšší tepelnou a elektrickou vodivostí. V přírodě se nalézá vzácně ryzí. Má četné využití, kromě šperkařství k výrobě chemického a chirurgického nářadí, v elektrotechnice a k výrobě mincí (v minulosti bylo v mnoha zemích základem měny), najdeme ho na CD a DVD nebo jako součást amalgámu v zubním lékařství.
Ve šperkařství se používá zpravidla v podobě slitin, které upravují jeho vlastnosti. Nejpoužívanější slitina stříbra je 925/1000, čili obsahuje 92,5?% ryzího stříbra. Používá se pro ně rovněž název sterlingové stříbro.


2009/03
www.sperkmoda.cz
hodinyaklenoty.cz