sperkmoda.cz
    nové číslo vyjde za -567 dnů
Aktuální číslo
Novinky
Tiráž
Archiv
Názory
Kdy vycházíme
Předplatné
Galerie
PROFESNÍ KONTAKTY
PŘEHLED NOREM
CENY Au, Ag, Pt, Pd
BURZA ČTENÁŘŮ
VELETRHY
MEDIA KIT

obrázek k článkuSpektrum: Inhorgenta Europe 2009
Přijměte pozvání do New Munich Trade Fair Center na již 36. ročník v rámci Evropské unie naprosto klíčového veletrhu šperků, hodin a hodinek, kamenů, perel, technologií a obalového materiálu.

Komu se zdálo, že letošní výstava byla v něčem chudší a co do počtu expozic takříkajíc vzdušnější, toho čísla vyvedou z omylu: Vystavovalo se opět na stejné ploše jako v minulých letech, tedy
v 6 halách na 64 500 m2 a vystavovatelů bylo 1183 (ze 47 zemí), čili o pouhopouhých 41 méně než v roce minulém (a takřka totožně jako v roce předminulém). Za zmínku pak stojí dva údaje. První nadále posiluje renomé veletrhu jako výrazně mezinárodní akce - z celkového počtu bylo místních vystavovatelů 760, zahraničních 423 (36 %). Druhý se vztahuje k naší účasti: počtem dvou vystavovatelů jsme se zařadili mezi cca dvacítku zemí s jedním až dvěma expozicemi, po boku Finska, Norska, Chorvatska a dalších pro nás Evropany exotických zemí. Na druhé straně pomyslného žebříčku nejvyšší příčky opět patřily Italům (55), Rakušanům (35) a Polákům (29). Statistiku uzavřeme číslem návštěvnosti – výstavu navštívilo loni kolem 30 000 hostů ze 79 zemí, což je již několik let stabilní počet.
obrázek k článkuReportáž: Na návštěvě ve společnosti Soliter
Nikoli náhodou se městu Jablonci nad Nisou říká brána do Jizerských hor. Zkraje března tady vládne regulérní zima se sněhovými závějemi, a to společnost Soliter sídlí víceméně v samém centru města. Projít krok za krokem celou výrobu šperků nám zabere takřka hodinu.
První dojmy jsou veskrze pozitivní. Ač klasické dílny, je tady čisto, díky klimatizaci svěže a hlavně klid. Převládá soustředěná, precizní práce, dá se říct, že nejvíce tady trpí zrak. Výroba šperků má svá specifika, která by se dala charakterizovat slovy: od velkých strojů, které obsluhují muži, k doslova titěrným úkonům, které vyžadují trpělivost a smysl pro detail, ty jsou zase vlastní ženám.
obrázek k článkuGalerie: Rodania - Kultivovaný styl jedné z mála nezávislých značek
Přestože založená ve švýcarském Grenchenu, dnes dobývá svět z ústředí ve Wemmelu poblíž Bruselu. Nápad působit v samém srdci Evropy má své opodstatnění – odtud nacházejí hodinky Rodania cestu do všech koutů světa. Najdeme je v největší míře ve Francii a zemích Beneluxu, ale jinak v cca 1000 prodejnách v dalších nejméně 25 zemích světa.

Proti proudu času se dostáváme do roku 1930 a ke zrodu značky Rodania. Její zakladatel pan Baumgartner si byl vědom, že nestačí pouze kvalitní hodinky vyrobit, ale také prodat, proto velké úsilí věnuje vybudování distribučních center v Caracasu, Montrealu, New Yorku a v Londýně.
Sportovní charakter hodinek Rodania je předurčil k blízkému partnerství se sporty. V roce 1954 to byla cyklistika – vodicí auta Rodania měly za úkol uvolňovat cestu na klíčových cyklistických závodech. Toto partnerství trvá dodnes, jen k němu přibyla řada dalších aktivit, které značku zapsaly mezi kvalitní a spolehlivou časomíru. Ne každé hodinky se totiž mohou vydat byť jen na zápěstí například do drsných podmínek Antarktidy. Rodania se tam vypravila v roce 1964 na zápěstí velitele šesté expedice na základnu krále Baudouina.
obrázek k článkuPříloha: Stříbrné šperky
Byly doby, kdy stříbro trůnilo na piedestalu a bylo považováno za vzácnější kov než zlato. Ale to se psal dávný starověk a od té doby se hodnota stříbra v porovnání se zlatem či platinou podstatně změnila. Navzdory tomu je stříbro velmi žádaným kovem a pro výrobu šperků se spolu se zlatem drží na předních příčkách. Zejména v posledních letech, kdy se stříbro povrchově upravuje do stálého vysokého lesku rhodiováním, jsou stříbrné šperky velmi vyhledávaným zbožím. Spolu s bílým zlatem a platinou je řadíme mezi bílé drahé kovy.

Stříbro patří k nejkrásnějším drahým kovům, říká se o něm, že má barvu měsíčního svitu. Je to lesklý, kujný a tažný kov s vůbec nejvyšší tepelnou a elektrickou vodivostí. V přírodě se nalézá vzácně ryzí. Má četné využití, kromě šperkařství k výrobě chemického a chirurgického nářadí, v elektrotechnice a k výrobě mincí (v minulosti bylo v mnoha zemích základem měny), najdeme ho na CD a DVD nebo jako součást amalgámu v zubním lékařství.
Ve šperkařství se používá zpravidla v podobě slitin, které upravují jeho vlastnosti. Nejpoužívanější slitina stříbra je 925/1000, čili obsahuje 92,5?% ryzího stříbra. Používá se pro ně rovněž název sterlingové stříbro.


2009/03
www.sperkmoda.cz
hktdc.com