sperkmoda.cz
    nové číslo vyjde za -483 dnů
Aktuální číslo
Novinky
Tiráž
Archiv
Názory
Kdy vycházíme
Předplatné
Galerie
PROFESNÍ KONTAKTY
PŘEHLED NOREM
CENY Au, Ag, Pt, Pd
BURZA ČTENÁŘŮ
VELETRHY
MEDIA KIT

obrázek k článkuVýstavy: Inhorgenta Europe 2009
Tak jako do Basileje se jezdí především za hodinkami, do Mnichova míří většina návštěvníků za šperky, kameny a perlami. Na Inhorgentě Europe jsou pro ně vyčleněny hned čtyři haly.

Virtuální procházku začneme v hale B1. Patřila nejznámějším jménům ze světa šperku, jejich renomé odpovídaly i výstavné expozice. Zvučná jména jako Damiani, Schoeffel, Gellner, Meister, Rivoir, Giloy, Frey Wille a další obklopily desítky malých stánků mladých designérů, takže celkový dojem vyzněl velmi různorodě a poutavě. Většině expozic dominovaly kameny nebo perly. Pokud byly vystaveny celokovové šperky, měly alespoň zajímavou povrchovou úpravu nebo neobvyklý tvar. Nicméně barvy a okázalost jednoznačně dominovaly, neboť tím je charakteristický trend určený pro letošní letní sezonu. Právě expozice v této hale však zároveň naznačily, že barevnost a extravagance si neodporují s ušlechtilými materiály. Většina šperků byla ve zlatě, a to jak žlutém, tak bílém či červeném.obrázek k článkuVýstavy: Baselworld 2009
Ať již to vezmeme z jakéhokoli pohledu, Baselworld je nejvýznamnější šperkařský a hodinářský veletrh v Evropě. Čísla z letošního ročníku hovoří jasnou řečí: 1952 vystavovatelů (z toho 453 švýcarských), 93 900 návštěvníků, zastavěná výstavní plocha 115 200 m2 a 2973 akreditovaných novinářů.
Basilejský veletrh je po léta chápán jako svátek hodinářů, prestižní firmy k této příležitosti připravují a do posledního momentu chrání v utajení své novinky, jejich expozice připomínají honosné vícepatrové vily.
Výrazně mezinárodní charakter veletrhu podtrhuje fakt, že domácí vystavovatelé tvoří pouze necelou čtvrtinu všech zúčastněných. Mezi významně zastoupené země zde tradičně patří Itálie, Německo a Francie, asijský kontinent reprezentují především firmy z Hongkongu.obrázek k článkuGalerie: Erwin Sattler - Hodiny pro generace
Jedna z prestižních německých novinářek Marion Donholf se svého času nechala slyšet, že chce dělat jen takové noviny, které baví číst i ji samotnou. Tuto větu si velmi oblíbil Heinrich Sattler, neboť také on byl pevně rozhodnut vyrábět jen takové hodiny, které by měl rád doma.

4. března 1903 získal německou císařskou cenu za design svých hodin s věčným kalendářem a na otázku, co ho vedlo k jejich zhotovení, odpověděl: „Jsou to přesně takové hodiny, jaké bych si byl rád koupil, ale nikde jsem takové neviděl. Proto jsem si je vyrobil.“
Jeho vnuk, Erwin Sattler, po něm zdědil lásku k časomírám, a to k těm nejkomplikovanějším a krásným zároveň. Dědečkovy vize přetavil do touhy a posléze realizace hodin a hodinek nejvyšší kvality, jejichž stavba se neobejde bez velkého podílu ruční práce mistrů hodinářů. Erwin obdivoval jejich zručnost, znalosti a dovednosti, které nedílně patří ke klasické hodinařině, a tak si roku 1958 založil vlastní společnost Erwin Sattler München. Loni jeho firma oslavila padesátiny, ale v jejím čele již Erwin Sattler nestojí. V polovině 80. let předal vedení firmy své dceři Stephanii Sattler-Rick, která nad ní převzala finanční kontrolu, a Richardu Mullerovi, technickému řediteli. Dlužno doplnit, že nová, mladá generace poctivě kráčí ve šlépějích zakladatele firmy, vedena jediným cílem: vytvářet hodiny pro příští generace.obrázek k článkuPříloha: Ocelový šperk - Udává tón a boří hranice
Jakkoli si móda žádá určité trendové doplňky, není to nijak striktní požadavek. Nejdůležitější je, aby člověk zůstal svůj, ctil svoji originalitu a určitý styl. Se šperky to měli mnozí, hlavně muži a generace teenagerů, ještě donedávna složité – těžko hledali to pravé, co nepůsobí příliš zdobně, a přitom je to originální, hodí se pro různé účely a nevyžaduje víceméně žádnou údržbu. Právě pro ně byli tím pravým šperky či jiné doplňky z ušlechtilé neboli chirurgické oceli.

Také ocel je „svá“, je neokázalá i v nejvýraznější zdobnosti, střízlivá a nadčasová. Přestože do šperkařství pronikla poměrně pozdě, dnes udává módní tón. Navíc má vlastnosti, které hovoří pro pohodlné nošení – je tvrdá, houževnatá, nekorodující, nealergická, neobsahuje škodlivý nikl. Hodí se k džínám i obleku a dá se dobře kombinovat s jinými materiály, slibuje dlouhou životnost.
A ještě jednu nezanedbatelnou přednost má – je cenově dostupná, šperky z ní se pohybují řádově ve stokorunách, náhrdelníky nebo soupravy se přehoupnout před tisícovku. Podstatně výše se cena ovšem dostane u výrobků prestižní značky, která zpravidla nabízí i výrobky vyloženě luxusní, zdobené brilianty, barevnými drahokamy nebo perlami. Do této, i když ne vždy s takto luxusním provedením, můžeme zařadit některé zahraniční firmy jako Stahl, Xen, Swatch Bijoux, Mono, Brosway, Lotus, Fossil a další. Také u nás jsou však specialisté na ocelové šperky, kteří splňují nároky na nezávadnost výrobku a vysokou kvalitu provedení, například Storm, Tribal Piercing, Zero Collection, Aviko Time. Vynikají jednak nebývalou šíří nabídky, jednak sortimentem od běžnějších šperků po výsostně luxusní a jedinečné šperky.

2009/04
www.sperkmoda.cz
hktdc.com