sperkmoda.cz
    nové číslo vyjde za -483 dnů
Aktuální číslo
Novinky
Tiráž
Archiv
Názory
Kdy vycházíme
Předplatné
Galerie
PROFESNÍ KONTAKTY
PŘEHLED NOREM
CENY Au, Ag, Pt, Pd
BURZA ČTENÁŘŮ
VELETRHY
MEDIA KIT

obrázek k článkuBaselworld 2008
Veletrh hodinek a šperků ve švýcarské Basileji je právem označován svátkem obou oborů. A není to svátek jen tak ledajaký. Vždyť trvá plných 8 dní a hosté letos překročili stotisícovou magickou hranici.

Poněkud problematické je jediné: určit, kolikátý ročník veletrhu se vlastně konal. Tak jak se veletrh vyvíjel, měnil se totiž jeho název i celkové zaměření. Jméno města se do názvu výstavy dostalo již roku 1917 (MUBA – 1. Schweizer Mustermesse Basel), tehdy se zde ovšem šperky a hodinky vystavovaly s jiným sortimentem. Nicméně na samostatnou výstavu tím bylo zaděláno, a stalo se tak roku 1931, kdy hodinky a šperky získaly svůj vlastní pavilon. Stále však šlo o víceméně lokální výstavu, mezinárodní charakter získala až o další desetiletí později. Roku 1983 se do názvu poprvé použilo jméno konajícího města a od roku 2003 zní celý název Baselworld včetně čtyřmístného roku.obrázek k článkuBílé drahé kovy
Bílá je ve šperkařství velmi oblíbenou barvou. Působí čistě, svěže a vytříbeně a dokonale ladí jak s barevnými kameny nebo diamanty, tak s oděvy všech barev.

Bílý kov samozřejmě není výraz úplně přesný. Jedná se totiž kov barvy stříbřité, stříbrobílé nebo šedobílé. Nicméně výraz „bílý kov“ je už dnes zažitý a zahrnuje především bílé zlato, platinu, stříbro a ušlechtilou ocel. První tři zmíněné patří mezi drahé kovy, ocel se k nim přidružila díky stále častějšímu využití ve šperkařství. O stříbře a ušlechtilé oceli jsme psali v minulých číslech časopisu, tentokrát se tedy zaměříme na bílé zlato a platinu (respektive platinové kovy).obrázek k článkuDavidoff
Very Zino

Když má člověk něco hodně rád a ke všemu nadevše miluje život jako takový, se vším dobrým a zlým, co přináší, jde vstříc novým prožitkům a je ochoten tvrdě pracovat pro uskutečnění dlouhodobých cílů a tužeb, zpravidla dojde daleko. A takový byl podle všeho Zino Davidoff, zakladatel stejnojmenné značky.

Toulavý duch nadšeného cestovatele
Zino Davidoff měl skutečně neuhasitelnou žízeň po nových objevech, cestách za poznáním a novými zkušenostmi. Procestoval všechny kontinenty, už jako 20letý mladík strávil dlouhých pět let toulkami po Argentině a Brazílii, poznal Kubu a jiné končiny, a to vše v době, kdy cestování po světě nebylo zdaleka jednoduchou záležitostí.
Právě cesty po světě odstartovaly jeho touhu zapsat se do povědomí něčím výjimečným a zároveň mu daly zkušenost a inspiraci začít s podnikáním. Možná trochu překvapilo, že se pustil do oboru, kterým se nikdo v jeho rodině nezabýval, ale jeho zájmy byly skutečně všestranné, zajímala ho také hudba, výtvarné umění a literatura.obrázek k článkuMaurice Lacroix
Mémoire 1

První čistě mechanické hodinky s chronografem a jednoduchým číselníkem, ovládané přepínačem – mistrovské hodinářské dílo z manufaktury L ´Atelier de Maurice Lacroix.


Maurice Lacroix předvedl začátkem dubna na basilejském veletrhu celosvětovou novinku: chronograf Mémoire 1 pouze s třemi časovými ukazateli; mezi údaji denního času a měřením krátkých časových úseků stopkami se přepíná paměť strojku čistě mechanicky. Slavná historická poznámka „Vše už tady bylo“ platí mezi náramkovými hodinkami především pro Mémoire 1 hodinářské značky Maurice Lacroix.

2008/05
www.sperkmoda.cz
hktdc.com