sperkmoda.cz
    nové číslo vyjde za 39 dní
Aktuální číslo
Novinky
Tiráž
Archiv
Názory
Kdy vycházíme
Předplatné
Galerie
PROFESNÍ KONTAKTY
PŘEHLED NOREM
CENY Au, Ag, Pt, Pd
BURZA ČTENÁŘŮ
VELETRHY
MEDIA KIT

obrázek k článkuBaselworld 2008
Veletrh hodinek a šperků ve švýcarské Basileji je právem označován svátkem obou oborů. A není to svátek jen tak ledajaký. Vždyť trvá plných 8 dní a hosté letos překročili stotisícovou magickou hranici.

Poněkud problematické je jediné: určit, kolikátý ročník veletrhu se vlastně konal. Tak jak se veletrh vyvíjel, měnil se totiž jeho název i celkové zaměření. Jméno města se do názvu výstavy dostalo již roku 1917 (MUBA – 1. Schweizer Mustermesse Basel), tehdy se zde ovšem šperky a hodinky vystavovaly s jiným sortimentem. Nicméně na samostatnou výstavu tím bylo zaděláno, a stalo se tak roku 1931, kdy hodinky a šperky získaly svůj vlastní pavilon. Stále však šlo o víceméně lokální výstavu, mezinárodní charakter získala až o další desetiletí později. Roku 1983 se do názvu poprvé použilo jméno konajícího města a od roku 2003 zní celý název Baselworld včetně čtyřmístného roku.obrázek k článkuBílé drahé kovy
Bílá je ve šperkařství velmi oblíbenou barvou. Působí čistě, svěže a vytříbeně a dokonale ladí jak s barevnými kameny nebo diamanty, tak s oděvy všech barev.

Bílý kov samozřejmě není výraz úplně přesný. Jedná se totiž kov barvy stříbřité, stříbrobílé nebo šedobílé. Nicméně výraz „bílý kov“ je už dnes zažitý a zahrnuje především bílé zlato, platinu, stříbro a ušlechtilou ocel. První tři zmíněné patří mezi drahé kovy, ocel se k nim přidružila díky stále častějšímu využití ve šperkařství. O stříbře a ušlechtilé oceli jsme psali v minulých číslech časopisu, tentokrát se tedy zaměříme na bílé zlato a platinu (respektive platinové kovy).obrázek k článkuDavidoff
Very Zino

Když má člověk něco hodně rád a ke všemu nadevše miluje život jako takový, se vším dobrým a zlým, co přináší, jde vstříc novým prožitkům a je ochoten tvrdě pracovat pro uskutečnění dlouhodobých cílů a tužeb, zpravidla dojde daleko. A takový byl podle všeho Zino Davidoff, zakladatel stejnojmenné značky.

Toulavý duch nadšeného cestovatele
Zino Davidoff měl skutečně neuhasitelnou žízeň po nových objevech, cestách za poznáním a novými zkušenostmi. Procestoval všechny kontinenty, už jako 20letý mladík strávil dlouhých pět let toulkami po Argentině a Brazílii, poznal Kubu a jiné končiny, a to vše v době, kdy cestování po světě nebylo zdaleka jednoduchou záležitostí.
Právě cesty po světě odstartovaly jeho touhu zapsat se do povědomí něčím výjimečným a zároveň mu daly zkušenost a inspiraci začít s podnikáním. Možná trochu překvapilo, že se pustil do oboru, kterým se nikdo v jeho rodině nezabýval, ale jeho zájmy byly skutečně všestranné, zajímala ho také hudba, výtvarné umění a literatura.obrázek k článkuMaurice Lacroix
Mémoire 1

První čistě mechanické hodinky s chronografem a jednoduchým číselníkem, ovládané přepínačem – mistrovské hodinářské dílo z manufaktury L ´Atelier de Maurice Lacroix.


Maurice Lacroix předvedl začátkem dubna na basilejském veletrhu celosvětovou novinku: chronograf Mémoire 1 pouze s třemi časovými ukazateli; mezi údaji denního času a měřením krátkých časových úseků stopkami se přepíná paměť strojku čistě mechanicky. Slavná historická poznámka „Vše už tady bylo“ platí mezi náramkovými hodinkami především pro Mémoire 1 hodinářské značky Maurice Lacroix.

2008/05
www.sperkmoda.cz
hodinyaklenoty.cz