sperkmoda.cz
    nové číslo vyjde za -483 dnů
Aktuální číslo
Novinky
Tiráž
Archiv
Názory
Kdy vycházíme
Předplatné
Galerie
PROFESNÍ KONTAKTY
PŘEHLED NOREM
CENY Au, Ag, Pt, Pd
BURZA ČTENÁŘŮ
VELETRHY
MEDIA KIT

obrázek k článkuDesign - Petr Dvořák
Od roku 1980 žije a pracuje ve Vídni, ale český původ v sobě nezapře. Především tím, že v jeho tvorbě dominují české granáty, pyropy, charakteristické svou krvavě červenou barvou.

S nimi se seznámil při studiích na Střední umělecko-průmyslové škole v Turnově, granát tak stál na počátku jeho prvních šperků a provází ho celou dosavadní tvorbou, prozatím završenou úspěchem v designérské soutěži Inhorgenta Award 2011. V Mnichově jsme se také potkali. Petr Dvořák tady nejenže soutěžil s náhrdelníkem GGG Collier, ale rovněž zde měl vlastní stánek v „designérské“ hale C2.
Úspěch na výstavě Inhorgenta nebyl zdaleka jediný, Petr Dvořák pravidelně své práce vystavuje jak u nás, tak v zahraničí. Jeho šperky najdeme například v turnovském Muzeu Českého ráje, v Muzeu skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou, ve španělském Museo de Arte Moderno Tarragona, ale také v Praze v DOX, galerishopu Qubus, stejně jako v galeriích ve Vídni, v Itálii a New Yorku.obrázek k článkuPříloha - Hodiny & Sport
Patří k sobě… sportovní disciplíny se neobejdou bez kvalitní časomíry a hodinky ve sportu našly své nejširší využití a naplnění svého určení – měřit čas. Tak jak přibývá sportovních akcí pro profesionály i amatéry a zároveň stoupá počet vyznavačů sportů jak klasických, tak úplně nových, tak se hodinky a sport stávají vskutku nerozlučnou dvojicí.

Mnohdy si ani neuvědomujeme, co měření času v praxi znamená, jak náročné jsou požadavky na přesnost časomíry po stránce technické, ale i z pohledu proveditelnosti. Přesnou a multifunkční časomíru využívají organizátoři významných i těch méně významných sportovních akcí, mezi nimiž mají zcela výlučné postavení olympijské hry. A tak zatímco letos prožíváme poklidné neolympijské mezidobí, příprava dalších olympiád je v plném proudu. Po loňských ZOH v kanadském Vancouveru nás čekají v roce 2014 v ruské Soči, časoměrně je bude opět zajišťovat firma Omega. Mezitím se příští rok uskuteční letní olympiáda v Londýně pod časoměrnou patronací značky Seiko. Propracovaný elektronický systém měření všech disciplín se od svých dřevních počátků rychle vyvíjí, počáteční práci několika desítek stopek dnes nahrazuje například u Omegy více než 200 časoměřičů a správců dat a více než 250 tun materiálu. O vítězi rozhoduje pouhá setina (ba někdy i tisícina) sekundy, avšak ani ta někdy nestačí a ke slovu přichází speciální cílová kamera, která dokáže udělat až 2000 záběrů za sekundu.obrázek k článkuTechnologie - COSC
Oficiální laboratoře pro testování přesnosti a spolehlivosti hodinek

Měření času provází lidstvo od nepaměti. Člověk odhadoval čas dříve, než uměl psát (a možná dokonce i mluvit). Prvním poměrně přesným časoměřičem byla rotace Země, která lidem odměřovala světlé dny a tmavé noci. Měření přesného denního času kontrolovaly hvězdárny pomocí průchodu obrazu stálic záměrným dalekohledem. Postupný vývoj lidského života a vědění si však vyžadoval stále přesnější měření času, jako základní veličiny při sledování fyzikálních jevů, geografických a vesmírných pohybů, či (dokonce) plánování lidských setkání (místo v prostoru a čas).

2011/05
www.sperkmoda.cz
hktdc.com