sperkmoda.cz
    nové číslo vyjde za 39 dní
Aktuální číslo
Novinky
Tiráž
Archiv
Názory
Kdy vycházíme
Předplatné
Galerie
PROFESNÍ KONTAKTY
PŘEHLED NOREM
CENY Au, Ag, Pt, Pd
BURZA ČTENÁŘŮ
VELETRHY
MEDIA KIT

obrázek k článkuDesign - Petr Dvořák
Od roku 1980 žije a pracuje ve Vídni, ale český původ v sobě nezapře. Především tím, že v jeho tvorbě dominují české granáty, pyropy, charakteristické svou krvavě červenou barvou.

S nimi se seznámil při studiích na Střední umělecko-průmyslové škole v Turnově, granát tak stál na počátku jeho prvních šperků a provází ho celou dosavadní tvorbou, prozatím završenou úspěchem v designérské soutěži Inhorgenta Award 2011. V Mnichově jsme se také potkali. Petr Dvořák tady nejenže soutěžil s náhrdelníkem GGG Collier, ale rovněž zde měl vlastní stánek v „designérské“ hale C2.
Úspěch na výstavě Inhorgenta nebyl zdaleka jediný, Petr Dvořák pravidelně své práce vystavuje jak u nás, tak v zahraničí. Jeho šperky najdeme například v turnovském Muzeu Českého ráje, v Muzeu skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou, ve španělském Museo de Arte Moderno Tarragona, ale také v Praze v DOX, galerishopu Qubus, stejně jako v galeriích ve Vídni, v Itálii a New Yorku.obrázek k článkuPříloha - Hodiny & Sport
Patří k sobě… sportovní disciplíny se neobejdou bez kvalitní časomíry a hodinky ve sportu našly své nejširší využití a naplnění svého určení – měřit čas. Tak jak přibývá sportovních akcí pro profesionály i amatéry a zároveň stoupá počet vyznavačů sportů jak klasických, tak úplně nových, tak se hodinky a sport stávají vskutku nerozlučnou dvojicí.

Mnohdy si ani neuvědomujeme, co měření času v praxi znamená, jak náročné jsou požadavky na přesnost časomíry po stránce technické, ale i z pohledu proveditelnosti. Přesnou a multifunkční časomíru využívají organizátoři významných i těch méně významných sportovních akcí, mezi nimiž mají zcela výlučné postavení olympijské hry. A tak zatímco letos prožíváme poklidné neolympijské mezidobí, příprava dalších olympiád je v plném proudu. Po loňských ZOH v kanadském Vancouveru nás čekají v roce 2014 v ruské Soči, časoměrně je bude opět zajišťovat firma Omega. Mezitím se příští rok uskuteční letní olympiáda v Londýně pod časoměrnou patronací značky Seiko. Propracovaný elektronický systém měření všech disciplín se od svých dřevních počátků rychle vyvíjí, počáteční práci několika desítek stopek dnes nahrazuje například u Omegy více než 200 časoměřičů a správců dat a více než 250 tun materiálu. O vítězi rozhoduje pouhá setina (ba někdy i tisícina) sekundy, avšak ani ta někdy nestačí a ke slovu přichází speciální cílová kamera, která dokáže udělat až 2000 záběrů za sekundu.obrázek k článkuTechnologie - COSC
Oficiální laboratoře pro testování přesnosti a spolehlivosti hodinek

Měření času provází lidstvo od nepaměti. Člověk odhadoval čas dříve, než uměl psát (a možná dokonce i mluvit). Prvním poměrně přesným časoměřičem byla rotace Země, která lidem odměřovala světlé dny a tmavé noci. Měření přesného denního času kontrolovaly hvězdárny pomocí průchodu obrazu stálic záměrným dalekohledem. Postupný vývoj lidského života a vědění si však vyžadoval stále přesnější měření času, jako základní veličiny při sledování fyzikálních jevů, geografických a vesmírných pohybů, či (dokonce) plánování lidských setkání (místo v prostoru a čas).

2011/05
www.sperkmoda.cz
hodinyaklenoty.cz