sperkmoda.cz
    nové číslo vyjde za -567 dnů
Aktuální číslo
Novinky
Tiráž
Archiv
Názory
Kdy vycházíme
Předplatné
Galerie
PROFESNÍ KONTAKTY
PŘEHLED NOREM
CENY Au, Ag, Pt, Pd
BURZA ČTENÁŘŮ
VELETRHY
MEDIA KIT

obrázek k článkuDesign: Atelier Bunz
Když Georg Bunz vstoupil do světa šperků, platina byla velmi neobvyklou záležitostí. Vsadit na platinu chtělo značnou odvahu, tento nejtvrdší drahý kov byl oříškem pro mnohé jiné šperkaře, její zpracování vyžaduje velkou zkušenost. Nicméně Georg Bunz se do platiny zamiloval a byl rozhodnut prosadit ji jako šperkařský i hodinářský materiál na trhu.

Psal se rok 1975 a vyučený rytec a pozdější absolvent umělecké školy zakládá v Dobelu nedaleko Pforzheimu svůj obchod Atelier Bunz, který se později proměnil ve stejnojmennou společnost. Od samých počátků bylo jasné, jaké kovy bude při výrobě svých šperků upřednostňovat, byť časem toto pravidlo porušil: vsadil na bílé kovy – platinu, bílé zlato a později ušlechtilou ocel. To se mu koneckonců hodilo i při návrzích náramkových hodinek, také platinových nebo ocelových. Stejně jako šperky jsou Bunzovy hodinky, vyráběné ve Švýcarsku dceřinou společností Bunz Montres, jedním slovem unikátní. Spojení čistého, vybroušeného designu s originálními zdobnými prvky se přetavilo v nezaměnitelné ozdoby pánských i dámských zápěstí.
obrázek k článkuSpektrum: Za kameny do Tucsonu a Las Vegas
V únoru se jezdí za drahokamy do Arizony na Tucson Gem & Jewelry Show, v květnu pak do Las Vegas na Gem & Jewelry Trade Show. Nevíme, kolik českých zájemců o drahé kameny letos v Americe bylo, ale jeden zástupce je jistý: časopis Klenotník Hodinář.

Organizátor obou výstav, ale i dalších – letos to bude v termínu 9. – 12. srpna například GLDA‘s Las Vegas Jewelry Gift Show (jako součást Gift & Merchandise Trade Show Weeks) „své“ akce propaguje vskutku velmi přičinlivě. Jeho reklama se každým rokem otiskne v cca 75 časopisech ve 30 zemích světa (celkem se jedná o zhruba 275 barevných celostran). A k těmto časopisům už několik let patří i Klenotník Hodinář. Ale nejen to – náš časopis byl k vidění na samostatném stánku a řadí se tak ke čtyřicítce těch, kterým byl na výstavě věnován prostor.
obrázek k článkuPříloha: Hodiny & sport
K žádné jiné lidské aktivitě nemají hodinky tak blízko jako ke sportu. Ve sportu se nejvíce využívá měření přesného času, je to aktivita dynamická, proměnlivá, v níž může hrát roli i jediná tisícina sekundy.

Sportovní hodinky mají mezi ostatními typy časomíry výsadní postavení už tím, že od nich vyžadujeme mnohem víc než například od designových nebo klasických modelů. Nároky na ně kladené vycházejí z jejich využití mnohdy ve ztížených podmínkách – v běhu, při odpalu golfového míčku, při klesání do mořských hlubin... Přestože je nabídka sportovních hodinek nadmíru široká, výběr zas tak snadný není. Vedle modelů se sportovním vzhledem a základními funkcemi, využitelnými při sportování, dnes existují i vyloženě speciální modely pro určitý druh sportu, čemuž odpovídá i jejich funkčnost. Kupující by měl v první řadě vyjít z toho, co od svých sportovních hodinek očekává, kam se s nimi chystá a čemu je hodlá vystavit. Zda to bude jen vysokohorská turistika, kde využije takových funkcí jako výškoměru, teploměru, tlakoměru a GPS, nebo se hodlá s hodinkami potápět, což vyžaduje zcela jiné funkce včetně těch z řádu životně důležitých.
obrázek k článkuTechnologie: Richard Lange „Pour le Mérite“
Je tradicí, že hodinářská manufaktura Lange Uhren ze saského Glashütte označuje své významné novinky přídavkem „Pour le Mérite“. Tento název inicioval v roce 1842 slavný vědec Alexander von Humboldt pro významné činy vědců a umělců. Toto vyznamenání lze pochopit i jako chválu průkopníků „saské přesnosti“ ve výrobě hodinek.
Toto označení nesly i významné výrobky firmy Lange: byly to úspěšné hodinky typů Tourbillon a Tourbograf z roku 2005. Konstrukce třetího typu hodinek „Pour le Mérite“ si vytkla vysoký cíl: náramkové hodinky se zvýšenou přesností.
Protože měření času je vlastně sčítáním časových úseků ukončených cyklů oscilátoru jako základního prvku hodinových strojů, je pro přesnost rozhodující isochronismus těchto oscilačních cyklů. Uvažujeme-li, že dnes užívaný standardní oscilátor mechanických hodinek (dobře vyvážená a teplotně kompenzovaná setrvačka s vláskem a volným kotvovým krokem) je celkem vyhovující i při měření větších časových úseků, je třeba ještě posoudit vlivy dvou slabých míst oscilátoru na časovou stálost cyklů. Jsou to především vlivy teplotních dilatací a nedostatečného vyvážení pohyblivých součástek (stoupací kolo, kotva, vlásek a setrvačka) a časové nestálosti silových impulsů, potřebných ke krytí ztrát třením v převodovém mechanismu, v uložení setrvačky a kotvy a ve stycích zubů stoupacího kola s paletami kotvy a vidličky kotvy s čepem setrvačky.


2009/06
www.sperkmoda.cz
hktdc.com