sperkmoda.cz
    nové číslo vyjde za -567 dnů
Aktuální číslo
Novinky
Tiráž
Archiv
Názory
Kdy vycházíme
Předplatné
Galerie
PROFESNÍ KONTAKTY
PŘEHLED NOREM
CENY Au, Ag, Pt, Pd
BURZA ČTENÁŘŮ
VELETRHY
MEDIA KIT

obrázek k článkuInhorgenta Mnichov
Inhorgenta Munich 2013, největší odborný veletrh šperků a hodinek pořádaný v rámci Evropské unie, zaznamenává pro jubilejní rok 2013 již k dnešnímu dni vynikající počet přihlášených vystavovatelů.

Tři měsíce před zahájením 40. ročníku veletrhu vzrostl oproti minulému roku počet přihlášených na 973, a co se týče výstavní plochy, i tady je v porovnání s ročníkem 2012 nárůst o 17 %. 90 dnů před veletrhem je tedy zarezervováno 30 847 m2 čisté výstavní plochy.
Narůst, co se týče plochy i vystavovatelů, považuje vedení veletrhu za velmi optimistický moment, obzvláště zvětšení výstavní plochy je jasným důkazem toho, že nový veletržní koncept veletrhu vychází a jubilejní ročník 2013 bude velmi úspěšným.obrázek k článkuZlatokov
Zlatokov, nejstarší a největší společnost na výrobu šperků, je na trhu již 55 let. Proto také naše první otázka na ředitelku společnosti paní Ing. Katarínu Svobodovou míří do historie firmy.

Jakými důležitými mezníky Zlatokov za těch 55 let prošel?

Pre Zlatokov sú v jeho histórií dôležité dva zásadné miľníky. V roku 1994, bol pretransformovaný zo štátneho podniku na úkromnú spoločnosť. Táto zmena vyústila následne do rozhodnutia, ktoré v roku 1995 prinieslo budovanie vlastnej obchodnej siete. Takto sa začala písať novodobá história firmy, ktorá je postavená na priamej väzbe s konečným spotrebiteľom. Spoločnosť tak vystúpila z anonymity výrobnej firmy, ktorej produkty boli predávané prevažne cez sieť KLENOTY a začala sa
na trhu etablovať prostredníctvom vlastných maloobchodných predajní umiestnených po celom Slovensku.obrázek k článkuHodiny a Klenoty Bratislava
Loni výstava trvala 4 dny, letos o den méně (9. – 11. listopadu)…

a bylo to pošestnácté. Tři dny většina vystavovatelů shledala jako dostačující, koneckonců bratislavská výstavní hala je mnohými chápána jako takový prodloužený svátek šperků a hodinek, místo k setkání opět po roce a příjemnou atmosféru doprovodných společenských akcí.

Oproti pražské stejnojmenné výstavě je bratislavská charakteristická kombinací hned několika separátních výstav, tu oborově spřízněnějších, tu poměrně vzdálených. Smysl to bezesporu má – organizátor, akciová společnost Incheba, sází na pestrost, která logicky přitáhne více návštěvníků. Letos tou oborově spřízněnou byla výstava Minerál - expozice minerálů, drahých kamenů a fosílií Minerály Bratislava, zajímavá už tím, že zájemcům nabídla cenově dostupné kameny.
Stejně jako loni se souběžně konal i knižní veletrh Bibliotéka a zároveň výstava Pedagogika. Výsledným efektem byl nárůst návštěvníků na 34 102, přičemž největší návštěvnost výstaviště tradičně pocítilo o víkendu.obrázek k článkuHvězda stříbrného plátna
Reportáž z ražby medailonu s Natašou Gollovou

Jak to vypadá v dílnách Pražské mincovny při ražbě a co všechno příprava
této události obnáší, ukáže následující reportáž.

Přípravy
„Samotná ražba je vyvrcholením týdnů poměrně náročných příprav a pro nás, kteří jsme se na nich podíleli, také odměnou,“ svěřil se mincmistr Pražské mincovny Ondřej Koňařík ještě před tím, než vydal povel ke spuštění lisu. Ale nepředbíhejme.
Celá anabáze totiž začíná u medailéra. Ten nejprve vytvoří řadu kresebných skic podle zadání mincovny. Z nich posléze vytvoří sádrovou předlohu budoucí medaile. Bez obyčejné sádry to zatím zkrátka nejde ani v době super rychlého internetu a turistických výletů na oběžnou dráhu. Reliéf je tedy nutné převést do digitální podoby, což s neuvěřitelnou přesností zajistí laserový skener.

2012/06
www.sperkmoda.cz
hktdc.com