sperkmoda.cz
    nové číslo vyjde za -567 dnů
Aktuální číslo
Novinky
Tiráž
Archiv
Názory
Kdy vycházíme
Předplatné
Galerie
PROFESNÍ KONTAKTY
PŘEHLED NOREM
CENY Au, Ag, Pt, Pd
BURZA ČTENÁŘŮ
VELETRHY
MEDIA KIT

obrázek k článkuFrancie na Baselworld 2008
Čtyřicítka hodinářských a šperkařských firem na veletrhu Baselworld představila novinky ze země Galského kohouta. Většina z nich v Basileji nevystavovala poprvé, o jejich prezentaci se vzorně starají hned 2 asociace – FFHM (sdružující hodináře) a FFBJOC (pro šperkaře). Některé výrobky si představíme.obrázek k článkuVoila!
Vyslovit „voila“ správně po francouzsku, abyste intonací vystihli pravý význam tohoto zvolání, není jen tak. Značka Voila nic neponechala náhodě a prostě si tento výraz zvolila rovnou za název. Asi aby nikoho nenechala na pochybách, že z její dílny vzejde vždy něco mimořádného, vzbuzujícího údiv.

Co model, to unikát. „Dvorní“ designér Roger Khemlani jako by si dal za cíl neustále překvapovat, hledat nové cesty časomíry, která je stále více módním doplňkem než pouhým ukazatelem času. A tak je přehlednosti a přesnosti hodinek věnována pozornost jen do té míry, aby hodinky zůstaly hodinkami, aby měly ručky, semtam i nějaký ten index, a pokud jde o multifunkční modely, pak aby splňovaly vše, co od nich nositel očekává. Jinými slovy, na prvním místě zůstává vzhled, originalita pojetí časomíry až na samou mez funkčnosti. Neboť i hodinky ve tvaru motýla ukazují přesný čas, křídla jsou prostě jen kýženou ozdobou určenou pro zápěstí náročné a šperky milující ženy. Druhá poloha designu je o poznání střízlivější, hraje si s detaily, tvary a barvami. A do třetí skupiny by se daly zařadit modely, které naopak sázejí na nadčasovou jednoduchost až strohost. To vše, ale i mnoho jiného – to je Voila.obrázek k článkuČerná bižuterie jako fenomén
S pojmem „černá bižuterie“ se zajisté setkal každý, kdo se o módní šperk alespoň okrajově zajímá. Tyto elegantní šperky ovšem nepůsobí díky použití černé neprůhledné skloviny jen jako laciná náhražka šperku pravého, ale jako výjimečný šperkový kus sám o sobě.

Černá bižuterie je vzhledem ke své neutuchající eleganci stále žádaným sběratelským artiklem, který ovšem nenalezneme v obchodech se starožitnostmi téměř nikde jinde než v oblasti Jablonecka. Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou se znovu po letech rozhodlo uspořádat divácky poutavou výstavu, doprovázenou kvalitním obrazovým katalogem. Výstava představuje černou bižuterii jak v kontextu historického vývoje tvarosloví a proměn technologie, tak i z pohledu dnešní výroby tohoto ojedinělého artiklu.
Černá bižuterie vznikla původně jako imitace šperků z gagátu. Gagát znali již staří Římané, kteří ho těžili a dováželi z oblasti řeky Gagátes na pobřeží Malé Asie. Těžili jej i na území dnešní Velké Británie (Yorkshire). Později byla s rozvojem průmyslové těžby odhalena i další ložiska ve Španělsku, Francii, Německu, Rusku a USA.obrázek k článkuMateriály, technologie, služby
Zlatnictví a stříbrnictví patří k jedněm z nejstarších řemesel, jeho počátky u nás dokládají vzácné nálezy na území Velké Moravy. K rozvoji českého zlatnictví značně přispívala hojnost drahých kovů, které se u nás v minulosti těžily, s tím pak souvisel rozvoj uměleckých řemesel zaměřených na krásu a zdobivost.

Dnes se zlatnictví, původně typicky rukodělná výroba, neobejde bez moderní techniky, která práci zrychluje a zdokonaluje. Modernizace je možná také díky znalostem z oborů strojírenství, elektrotechniky, hutnictví a chemie. Postupem času vzniká řada důležitých technologií, např. zavedení pro výrobu bezešvých šperků, nové metody při pájení zlatých a stříbrných výrobků, zavádí se sériová výroba zdokonalená a urychlená odstředivým litím do ztraceného vosku. Postupně se zdokonaluje také povrchová úprava šperků, např. leštěním v omílacích bubnech a čištění s utrazvukových pračkách. Pokovování (zlacení, stříbření nebo rhodiování) probíhá v galvanizačních elektrolytických zařízeních. Módní povrchové úpravě slouží automatické obráběcí stroje – frézky s diamantovými nástroji.

2008/07
www.sperkmoda.cz
hktdc.com