sperkmoda.cz
    nové číslo vyjde za -483 dnů
Aktuální číslo
Novinky
Tiráž
Archiv
Názory
Kdy vycházíme
Předplatné
Galerie
PROFESNÍ KONTAKTY
PŘEHLED NOREM
CENY Au, Ag, Pt, Pd
BURZA ČTENÁŘŮ
VELETRHY
MEDIA KIT

obrázek k článkuVýstavy: Vicenza Choice slibuje to nejlepší
Novinek na letošních zatím dvou výstavách ve Vicenze bylo hned několik, avšak ta nejviditelnější se týkala samotných názvů. Shrněme si to tedy. 11. – 18. 2009 se konal první díl veletržního kolotoče, nazvaný nově First. Je to tradičně výstava zahajující veletržní sezonu a jejím posláním je především představit trendy ve šperkařství pro nastupující rok.

Organizátor Fiera di Vicenza si tohoto úkolu velmi považuje, neboť být nositelem žhavých novinek je velmi vděčná úloha, o které se bude celý rok hodně mluvit. Kdo se chystá zkraje roku do Vicenzy i příští rok, nechť si poznamená termín:
16. – 21. 1. 2010.
16. – 20. 5. 2009 proběhl veletrh nazvaný Charm. Také on má své již léty osvědčené poslání. Květnové letní počasí je více či méně spojeno s odpočinkem ve stínu a drinkem v ruce, a tak je tento veletrh zasvěcen módě, kráse a luxusu. Nelehká situace italského klenotnického sektoru vedla organizátory k zamyšlení, že vyrobit nestačí, je nutno i prodat. Konkrétně se zde tedy zvažovaly nové možnosti prezentace zboží, hlavně směrem k mladší generaci zákazníků. Dvě hlavní témata zněla: „Made in Italy“ a „Inovace“.obrázek k článkuVýstavy: Výstavy v Německu
O největším veletrhu v rámci Evropské unie, mnichovské Inhorgentě Europe píšeme pravidelně. Patří k nejnavštěvovanějším akcím odborníků z České republiky a Slovenska.

Pokud jde o příští rok, plánovaný lednový termín vzal za své a nový zní 19. – 22. února 2010. Avízovaná změna termínu se tedy nekoná a nezměněny by měly být i všechny další klíčové atributy veletrhu. Času je ale ještě víc než dost a o podrobnostech budeme čtenáře průběžně informovat.
Před námi jsou totiž ještě dvě akce menšího rozsahu, nicméně ve svém oboru neopominutelné: Midora v Lipsku (5. – 7. 9. 2009) a Intergem v Idar-Obersteinu (2. – 5. 10. 2009). Zastavme se u nich, u Midory v tomto čísle, u Intergem v příštím.obrázek k článkuGalerie: Bertolucci
Na začátku byla láska na první pohled. Mladý Ital Remo Bertolucci z přístavního městečka Pisa na středomořském pobřeží se zamiloval do Švýcarky žijící s rodiči na italské riviéře. O několik měsíců později následoval svou lásku do jejího rodného Švýcarska a zapojil se do podnikání dívčiny rodiny v jejich hodinářské manufaktuře v Bienne. Tato firma dobře prosperovala už od roku 1911 a zabývala se výrobou mechanických hodinek. Remo, vzděláním strojní inženýr, v sobě objevil vášeň pro svět hodinek a už ji neopustil. Rodina zase využila jeho kreativního ducha a schopností podnikatele. Jak se říká, slovo dalo slovo...

Tyto první kroky se odehrály v roce 1963, a přesuneme-li se o deset let kupředu, objevíme Rema Bertolucciho jako aktivního businessmana. Nabyté zkušenosti z hodinářského oboru promítl do budování značky, která ponese jeho jméno. Vlastně se tak sešly dvě pro hodinky nezbytné hodnoty – Remův typicky italský smysl pro kreativitu a stylovost a proslulé švýcarské řemeslo. Její další osud už je spjat se Ženevou.
Hned první kolekce hodinek Pulchra vzbudila nebývalý zájem odborníků i laiků především vzhledem, inspirovaným Removými vzpomínkami na dětství, prožité na oblázkových plážích pod žhavým středozemním sluncem. Motiv oblázků se objevil na ocelových náramcích hodinek.obrázek k článkuPříloha: Výroba šperku včera a dnes
Existence šperku, čili výrobku sloužícího ke zdobení člověka, je stará jako lidstvo samo, avšak teprve kolem roku 2700 př. n.l. se lidé naučili opracovávat kovy, což dalo vzniknout zlatnickému oboru.

Zlatník
Profese zlatníka předpokládá poměrně velké kvantum znalostí, především se musí orientovat v drahých kovech, jejich vlastnostech a způsobech jejich zpracování. Zlatník musí ovládat různé výrobní techniky, chemické a mechanické technologické postupy a musí umět hospodárně nakládat se vzácným materiálem, s nímž pracuje. V neposlední řadě by měl být zlatník člověk kreativní, s citem pro krásu, smyslem pro kompozici, tedy svým způsobem umělec. Proto je zlatnictví svébytné řemeslo, které nelze vykonávat stereotypně, koneckonců výsledkem práce zlatníka je předmět vysoké hodnoty.

2009/07
www.sperkmoda.cz
hktdc.com