sperkmoda.cz
    nové číslo vyjde za 39 dní
Aktuální číslo
Novinky
Tiráž
Archiv
Názory
Kdy vycházíme
Předplatné
Galerie
PROFESNÍ KONTAKTY
PŘEHLED NOREM
CENY Au, Ag, Pt, Pd
BURZA ČTENÁŘŮ
VELETRHY
MEDIA KIT

obrázek k článkuVýstavy: Midora v Lipsku
Lipsko jako typické veletržní město není od nás daleko, což se logicky odráží v návštěvnosti šperkařského a hodinářského veletrhu Midora. Druhý důvod, proč Lipsko mají naši v oblibě, je přece jen skrytý v hlubokých dějinách. Jméno získalo město odvozeninou od slova „lípa“ s jednoduchým vysvětlením- prvními osadníky tady byli počátkem 11. století Slované.

První zářijový víkend (4. – 6. 9. 2010) – to je tradiční termín výstavy šperků a hodinek Midora. V čem bude oproti loňsku či minulých ročníků jiný, o tom hovoří projektový manažer veletrhu Andreas Zachlod: „Midora má v rámci oborových veletrhů se šperky a hodinkami silnou pozici. Staví na pevných základech pravidelných vystavovatelů i návštěvníků, z čehož plyne i předpokládaný nárůst počtu vystavovatelů o cca 10?% oproti loňsku. Letos by vystavovatelů mělo být cca 200 a počet hostů lze jen odhadovat i díky tomu, že Midora bude opět spojena s veletrhy Cadeaux a Comfortex.obrázek k článkuDesign: Phantasya
Zvláštní slovo, řekne si asi nejeden čtenář toho článku. Ano, ale podle všeho je to záměr: takto pojaté jméno skrývá cosi z tajemna a imaginace, přitom si ho nespletete s žádným jiným. Internetový vyhledávač vám vyjede pouze nabídku výrobků firmy Phantasya.

Zvláštním jménem jako by zároveň tvůrci kolekcí šperků a doplňků (kabelek) zároveň naznačovali, o co jim v první řadě jde, co od nich můžeme čekat. Když už mluvíme o tvůrcích – kolekce Phantasya se rodí především v hlavě jednoho tvůrce, a tím je šéfdesignérka firmy Karin Wegmüller. Druhý člen vedení – Sean A. Tobler má na starosti vedení firmy, marketing a kontakt se zákazníky. Společnost sídlí ve švýcarském Wettingenu a její výrobky se prodávají po celém světě, zpravidla formou shop-in-shops nebo v prestižních módních buticích všech velkoměst.obrázek k článkuGalerie: Armand Nicolet
Odborníci tvrdí, že nejlépe se výrobě hodinek daří ve vysoké nadmořské výšce, kde je průzračné nebe, čistý vzduch a víc světla než kdekoli jinde. Pokud je to tak, Tramelan, vysokohorské středisko na pomezí Švýcarska a Francie, je pro hodinářskou produkci jako stvořené.

Když už se někdo narodí v Tramelanu a ke všemu v rodině hodináře, je jeho osud víceméně předurčen. Armand Nicolet však dostal do víku ještě cosi navíc: opravdovou lásku k jemné mechanice, precizní práci s drobnými součástkami a k výrobkům, které ji završují. A tak se stal po vzoru otce hodinářem.
Kdo značku Armand Nicolet nezná, bude možná překvapen, jak je letitá. Vždyť první stránky její docela pohnuté historie se začaly psát už v roce 1875. Tehdy byl Tramelan převážně zemědělskou oblastí, ale zároveň se tady začaly rodit také první hodinářské dílny. Armand Nicolet svůj obdiv k časomírám, tehdy samozřejmě kapesním, přetavil v první důležitý čin – zakládá Atelier d‘Horlogerie, kde vyrábí kapesní hodinky na svou dobu převratných komplikací (např. s kompletním kalendářem, repeticí a sčítači na měření krátkých časů). A jak se na kapesní hodinky sluší a patří, musely být také krásné, vyrobené z drahých kovů, s číselníky zdobené giloší nebo emailem. Leckteré z těchto hodinářských klenotů jsou dnes k vidění v muzeu Nicolet a stále patří k velmi sledovaným sběrateli a hodinářskými fajnšmekry.

2010/07
www.sperkmoda.cz
hodinyaklenoty.cz