sperkmoda.cz
    nové číslo vyjde za -567 dnů
Aktuální číslo
Novinky
Tiráž
Archiv
Názory
Kdy vycházíme
Předplatné
Galerie
PROFESNÍ KONTAKTY
PŘEHLED NOREM
CENY Au, Ag, Pt, Pd
BURZA ČTENÁŘŮ
VELETRHY
MEDIA KIT

obrázek k článkuVýstavy: Midora v Lipsku
Lipsko jako typické veletržní město není od nás daleko, což se logicky odráží v návštěvnosti šperkařského a hodinářského veletrhu Midora. Druhý důvod, proč Lipsko mají naši v oblibě, je přece jen skrytý v hlubokých dějinách. Jméno získalo město odvozeninou od slova „lípa“ s jednoduchým vysvětlením- prvními osadníky tady byli počátkem 11. století Slované.

První zářijový víkend (4. – 6. 9. 2010) – to je tradiční termín výstavy šperků a hodinek Midora. V čem bude oproti loňsku či minulých ročníků jiný, o tom hovoří projektový manažer veletrhu Andreas Zachlod: „Midora má v rámci oborových veletrhů se šperky a hodinkami silnou pozici. Staví na pevných základech pravidelných vystavovatelů i návštěvníků, z čehož plyne i předpokládaný nárůst počtu vystavovatelů o cca 10?% oproti loňsku. Letos by vystavovatelů mělo být cca 200 a počet hostů lze jen odhadovat i díky tomu, že Midora bude opět spojena s veletrhy Cadeaux a Comfortex.obrázek k článkuDesign: Phantasya
Zvláštní slovo, řekne si asi nejeden čtenář toho článku. Ano, ale podle všeho je to záměr: takto pojaté jméno skrývá cosi z tajemna a imaginace, přitom si ho nespletete s žádným jiným. Internetový vyhledávač vám vyjede pouze nabídku výrobků firmy Phantasya.

Zvláštním jménem jako by zároveň tvůrci kolekcí šperků a doplňků (kabelek) zároveň naznačovali, o co jim v první řadě jde, co od nich můžeme čekat. Když už mluvíme o tvůrcích – kolekce Phantasya se rodí především v hlavě jednoho tvůrce, a tím je šéfdesignérka firmy Karin Wegmüller. Druhý člen vedení – Sean A. Tobler má na starosti vedení firmy, marketing a kontakt se zákazníky. Společnost sídlí ve švýcarském Wettingenu a její výrobky se prodávají po celém světě, zpravidla formou shop-in-shops nebo v prestižních módních buticích všech velkoměst.obrázek k článkuGalerie: Armand Nicolet
Odborníci tvrdí, že nejlépe se výrobě hodinek daří ve vysoké nadmořské výšce, kde je průzračné nebe, čistý vzduch a víc světla než kdekoli jinde. Pokud je to tak, Tramelan, vysokohorské středisko na pomezí Švýcarska a Francie, je pro hodinářskou produkci jako stvořené.

Když už se někdo narodí v Tramelanu a ke všemu v rodině hodináře, je jeho osud víceméně předurčen. Armand Nicolet však dostal do víku ještě cosi navíc: opravdovou lásku k jemné mechanice, precizní práci s drobnými součástkami a k výrobkům, které ji završují. A tak se stal po vzoru otce hodinářem.
Kdo značku Armand Nicolet nezná, bude možná překvapen, jak je letitá. Vždyť první stránky její docela pohnuté historie se začaly psát už v roce 1875. Tehdy byl Tramelan převážně zemědělskou oblastí, ale zároveň se tady začaly rodit také první hodinářské dílny. Armand Nicolet svůj obdiv k časomírám, tehdy samozřejmě kapesním, přetavil v první důležitý čin – zakládá Atelier d‘Horlogerie, kde vyrábí kapesní hodinky na svou dobu převratných komplikací (např. s kompletním kalendářem, repeticí a sčítači na měření krátkých časů). A jak se na kapesní hodinky sluší a patří, musely být také krásné, vyrobené z drahých kovů, s číselníky zdobené giloší nebo emailem. Leckteré z těchto hodinářských klenotů jsou dnes k vidění v muzeu Nicolet a stále patří k velmi sledovaným sběrateli a hodinářskými fajnšmekry.

2010/07
www.sperkmoda.cz
hktdc.com