sperkmoda.cz
    nové číslo vyjde za -567 dnů
Aktuální číslo
Novinky
Tiráž
Archiv
Názory
Kdy vycházíme
Předplatné
Galerie
PROFESNÍ KONTAKTY
PŘEHLED NOREM
CENY Au, Ag, Pt, Pd
BURZA ČTENÁŘŮ
VELETRHY
MEDIA KIT

obrázek k článkuVýstavy: Veletrhy a výstavy v Německu
Některé už máme za sebou, jiné nás teprve lákají k návštěvě. Během kalendářního roku se jich vystřídá šest, a to v různých německých městech – v Mnichově dvě, ve Frankfurtu nad Mohanem, Hamburku, Lipsku a Idar-Obersteinu po jedné.

Není to nikterak překvapivá informace, například v Itálii se koná veletrhů ještě více, také Polsko je na výstavy bohaté, nemluvě o Hongkongu, Indii nebo Turecku. V jiných zemích jako Francii, Španělsku a rovněž v České republice a na Slovensku si však vystačíme s jednou oborovou akcí do roka.
Německu se budeme věnovat z prostého důvodu: tamní veletrhy patří z pohledu tuzemského zájemce o šperky a hodinky o nejbližší a snadno dostupné teritorium. Svědčí o tom například tradičně vysoká návštěvnost z ČR a Slovenska na mnichovské Inhorgentě, která s únorovým termínem (25. – 28. 2. 2011) patří k akcím startujícím celou veletržní sezonu. O druhé výstavě z pohledu termínu jsme již také psali – jedná se o Midoru, jednu z tradičních výstav v nám blízkém Lipsku..obrázek k článkuDesign: Marike Hauser a LUZ
Luz znamená „světlý, jasný“ – a takové jsou i šperky stejnojmenného ateliéru, který najdeme v nizozemském Amsterodamu a jehož zakladatelkou je Marike Hauser.

Marike se narodila 22. března 1975 v Maastrichtu, městě, které se proslavilo dvěma počiny. Ve starověku zde římský císař Augustus nechal postavit most Mosae Traiectum, podle něho město získalo název, a v roce 1992 zde byla podepsána Smlouva o Evropské unii. Ale ve městě najdeme i Akademii umění, kde se Marike blíže obeznámila s jednou z nejstarších technik zpracování kovů – kovotepectvím (jedním z dokladů této techniky je maska Tutanchamónovy tváře vytepaná z jednoho kusu zlatého, vysoce vyleštěného plechu). Tepáním (cizelováním) se nazývá modelování v plechu, tedy vypracovávání kovových plastických tvarů. Je to technika velmi pracná, vyžadující značné řemeslné dovednosti a zkušenosti..obrázek k článkuGalerie: Wenger
Už názvy modelů leccos napovědí: Commando, Air Force, Aerograph… hodinky do obtížných terénů a klimatických podmínek, masivní, odolné, vícefunkční, dobře čitelné za všech okolností, spolehlivé. Takové jsou hodinky Wenger.

V lednovém čísle časopisu jsme psali o spřízněné značce, kterou stejně jako Wenger proslavily armádní nože – o značce Victorinox. Podobností obou je hned několik. Především také značka Wenger měla začátky své existence spojené s kapesními noži mimořádné kvality. Přitom Švýcarsko si na nože potrpí. Asi více než jinde je to málem kultovní nástroj, který tamní muže provází od dětství, je to nástroj každodenní potřeby (výrobce ho charakterizuje jako nástroj, kterým si malý kluk vyřeže svou první lodičku z kůry stromu a později jím vyryje monogram svého děvčete). Jenže nejde o nůž ledajaký, rozhodně co se nožů Wenger týká. Multifunkční kapesní nůž, tak jak byl koncem 19. století povýšen jako povinná výbava švýcarských pozemních sil, sloužil nejen ke krájení, řezání, ale byl doplněn o mnoho dalších funkcí (může jich být i 30) – šroubovákem, kterým se dala rozebrat zbraň, otvírákem lahví a konzerv, vývrtkou… A co je nejdůležitější – všechny tyto nástroje bylo potřeba směstnat do malého prostoru, důležité byly i materiály, které musely něco vydržet v extrémních podmínkách – musely být odolné vůči vlhkosti, vysokým teplotám, nárazu, magnetismu a náhlým změnám v různých nadmořských výškách.

2011/07
www.sperkmoda.cz
hktdc.com