sperkmoda.cz
    nové číslo vyjde za -483 dnů
Aktuální číslo
Novinky
Tiráž
Archiv
Názory
Kdy vycházíme
Předplatné
Galerie
PROFESNÍ KONTAKTY
PŘEHLED NOREM
CENY Au, Ag, Pt, Pd
BURZA ČTENÁŘŮ
VELETRHY
MEDIA KIT

obrázek k článkuDesign: Coeur de Lion
Guggenheimovo muzeum v New Yorku, Museum of Fine Arts v Bostonu, Art Institute v Chicagu, Bauhaus Museum ve Weimaru, Smithsonian ve Washingtonu, Royal Academy v Londýně… a nejen tam najdeme unikátní šperky ateliéru Coeur de Lion (Lví srdce) se sídlem v německém Stuttgartu.

Moderní šperkařství patří k uměleckým oborům, které se posledních několik desetiletí výrazně prosazují v rámci světově uznávaných expozic. Platí to bezesporu i o manželské dvojici Carole a Nilsovi Eckrodtových. Přestože firmu řídí dvojice, Carola se hlavní designérkou a z její hlavy a pera pochází drtivá většina návrhů šperku.
Máme-li najít kořeny Caroliny šperkařské tvorby, nemusíme chodit daleko. Stačí si představit Carolu jako dívku ovlivněnou britskými rockovými skupinami Depeche Mode a New Order nebo neméně slavnými rockery Eurythmics. Společným jmenovatelem všech těchto velikánů je experiment, osobitost či přesněji vzdorovitost a snaha po originalitě. Tak nějak Carola Eckrodt chápala umění, hledala nové formy k vyjádření vlastních pocitů a jim odpovídající materiály.obrázek k článkuGalerie: Alpina Geneve
Málokterá značka má za sebou tak křivolakou cestu vývoje, s mnoha zákrutami, výmoly, ale i úspěšnými etapami mířícími kupředu. Koneckonců za 128 let existence to ani nemohlo být jinak.

Na samém začátku stál Gottlieb Hauser, švýcarský hodinář z Winterthuru, který přišel na svou dobu s novátorskou myšlenkou spojit síly a vytvořit korporaci, která bude lépe odolávat tlakům konkurence. To, co je pro hodinářský svět dnes již standardem (samostatných firem je stále méně a méně), tehdy rozbouřilo hladinu stojatých vod švýcarské hodinařiny a také přineslo mnohé významné úspěchy. Společenství hodinářů se jmenovalo Corporation d´Horlogers Suisse, záhy po založení začalo vyvíjet a vyrábět vlastní strojky a vybudovalo si funkční distribuční síť. Po několika letech se sídlo korporace přestěhovalo do Bienne, tam se taky kompletovaly strojky, zatímco pouzdra se vyráběla v Ženevě ve firmě Alpina Ebauche Factory (ve vlastnictví Duret & Colonnaz). Alpina měla tou dobou renomé vynikajícího výrobce hodinových komponentů dokonce vyráběla i vlastní zlatá pouzdra.obrázek k článkuPříloha: Dary přírody v plné kráse
Proč je některý kámen purpurový, jiný blankytně modrý, proč je diamant považován za nejvzácnější drahokam? Proč nás přírodní drahé kameny stále tak fascinují a jak má vypadat kámen, abychom ho považovali za drahý?

Vlastnosti, pro které si drahé kameny mimořádně ceníme, jsou jedna věc – jsou důležité
k tomu, aby se daly kameny dále opracovávat, vybrousit do krásy a zasadit do šperku. Posuzujeme u nich tvrdost (diamant je nejtvrdší), hustotu, lom a štěpnost (v závislosti na jejich atomové stavbě se kameny buď štěpí, nebo lámou). A v neposlední řadě, ba právě na samém začátku posuzování drahokamu jsou jeho optické vlastnosti, především barva a s ní související absorpce světla.

2010/08
www.sperkmoda.cz
hktdc.com