sperkmoda.cz
    nové číslo vyjde za 39 dní
Aktuální číslo
Novinky
Tiráž
Archiv
Názory
Kdy vycházíme
Předplatné
Galerie
PROFESNÍ KONTAKTY
PŘEHLED NOREM
CENY Au, Ag, Pt, Pd
BURZA ČTENÁŘŮ
VELETRHY
MEDIA KIT

obrázek k článkuDesign: Coeur de Lion
Guggenheimovo muzeum v New Yorku, Museum of Fine Arts v Bostonu, Art Institute v Chicagu, Bauhaus Museum ve Weimaru, Smithsonian ve Washingtonu, Royal Academy v Londýně… a nejen tam najdeme unikátní šperky ateliéru Coeur de Lion (Lví srdce) se sídlem v německém Stuttgartu.

Moderní šperkařství patří k uměleckým oborům, které se posledních několik desetiletí výrazně prosazují v rámci světově uznávaných expozic. Platí to bezesporu i o manželské dvojici Carole a Nilsovi Eckrodtových. Přestože firmu řídí dvojice, Carola se hlavní designérkou a z její hlavy a pera pochází drtivá většina návrhů šperku.
Máme-li najít kořeny Caroliny šperkařské tvorby, nemusíme chodit daleko. Stačí si představit Carolu jako dívku ovlivněnou britskými rockovými skupinami Depeche Mode a New Order nebo neméně slavnými rockery Eurythmics. Společným jmenovatelem všech těchto velikánů je experiment, osobitost či přesněji vzdorovitost a snaha po originalitě. Tak nějak Carola Eckrodt chápala umění, hledala nové formy k vyjádření vlastních pocitů a jim odpovídající materiály.obrázek k článkuGalerie: Alpina Geneve
Málokterá značka má za sebou tak křivolakou cestu vývoje, s mnoha zákrutami, výmoly, ale i úspěšnými etapami mířícími kupředu. Koneckonců za 128 let existence to ani nemohlo být jinak.

Na samém začátku stál Gottlieb Hauser, švýcarský hodinář z Winterthuru, který přišel na svou dobu s novátorskou myšlenkou spojit síly a vytvořit korporaci, která bude lépe odolávat tlakům konkurence. To, co je pro hodinářský svět dnes již standardem (samostatných firem je stále méně a méně), tehdy rozbouřilo hladinu stojatých vod švýcarské hodinařiny a také přineslo mnohé významné úspěchy. Společenství hodinářů se jmenovalo Corporation d´Horlogers Suisse, záhy po založení začalo vyvíjet a vyrábět vlastní strojky a vybudovalo si funkční distribuční síť. Po několika letech se sídlo korporace přestěhovalo do Bienne, tam se taky kompletovaly strojky, zatímco pouzdra se vyráběla v Ženevě ve firmě Alpina Ebauche Factory (ve vlastnictví Duret & Colonnaz). Alpina měla tou dobou renomé vynikajícího výrobce hodinových komponentů dokonce vyráběla i vlastní zlatá pouzdra.obrázek k článkuPříloha: Dary přírody v plné kráse
Proč je některý kámen purpurový, jiný blankytně modrý, proč je diamant považován za nejvzácnější drahokam? Proč nás přírodní drahé kameny stále tak fascinují a jak má vypadat kámen, abychom ho považovali za drahý?

Vlastnosti, pro které si drahé kameny mimořádně ceníme, jsou jedna věc – jsou důležité
k tomu, aby se daly kameny dále opracovávat, vybrousit do krásy a zasadit do šperku. Posuzujeme u nich tvrdost (diamant je nejtvrdší), hustotu, lom a štěpnost (v závislosti na jejich atomové stavbě se kameny buď štěpí, nebo lámou). A v neposlední řadě, ba právě na samém začátku posuzování drahokamu jsou jeho optické vlastnosti, především barva a s ní související absorpce světla.

2010/08
www.sperkmoda.cz
hodinyaklenoty.cz