sperkmoda.cz
    nové číslo vyjde za -567 dnů
Aktuální číslo
Novinky
Tiráž
Archiv
Názory
Kdy vycházíme
Předplatné
Galerie
PROFESNÍ KONTAKTY
PŘEHLED NOREM
CENY Au, Ag, Pt, Pd
BURZA ČTENÁŘŮ
VELETRHY
MEDIA KIT

obrázek k článkuSpektrum: Hodiny & Klenoty posedmnácté
V něčem stejná jako minulé roky, v něčem jiná. Každopádně větší a pestřejší, zato ochuzena
o výstavní neděli, která patří k nejnavštěvovanějším dnům. Mezinárodní specializovaná výstava hodin, hodinek, zlatých a stříbrných šperků – jak zní její oficiální název – zaplnila Průmyslový palác pražského Výstaviště ve dnech 1. – 4. října 2008.

Tam, kde se ještě před několika dny nacházelo Levé křídlo, se to třpytilo šperky z drahých kovů a zdobených drahokamy, z dílen domácích i zahraničních šperkařských firem (těch bylo letos o poznání víc než loni). Mohli jsme na vlastní oči vidět vzácnou korunku letošní České Miss, která „korunovala“ nejen ji, ale i celou luxusní limitovanou kolekci diamantových šperků ze společnosti ALO jewelry. Evidentně rostoucí zájem o diamanty vzala za své také společnost Soliter a také připravila novou briliantovou kolekci. A na briliantové téma by se dalo pokračovat ukázkami šperků ze společnosti Altman a dalších... ale o tom podrobněji až v příštím čísle časopisu. Pohledem mineraloga se budeme věnovat jiným drahým kamenům, které jistě také stojí za pozornost.
obrázek k článkuDesign: Ocelové šperky Lotus
Na otázku, co stojí za úspěchem konsorcia Festina Group, jehož je značka Lotus součástí, odpověděl výkonný ředitel Miguel Rodriguez u příležitosti jejího uvedení na trh v roce 2004: „Je to vlastně velmi jednoduché – musíte přicházet se zajímavými inovacemi a nabídnout maximální kvalitu za dobré ceny.“

Dnes je tedy značka Lotus pátým rokem na trhu a zdá se, že jí to velmi svědčí. Má to pravda poněkud jednodušší už jen tím, že jí cestičku za úspěchem vyšlapaly hodinky téže značky, a také proto, že za ní stojí ve světě etablovaná společnost Festina Group, sdružující značky Festina, Jaguar, Candino, Calypso a Lotus. Každá z nich je jiná, má svá konkrétní specifika, a přitom se navzájem doplňují, mohou se spolehnout na společný postup co do vývoje, prodeje a propagace.
obrázek k článkuSoutěž: Šperk roku 2008
U příležitosti výstavy Hodiny & Klenoty proběhla soutěž Šperk roku 2008, letos již posedmé. Jejími organizátory byly SKH ČR a Incheba Praha. Soutěžní podmínky byly obdobné jako v minulých letech: soutěžilo se ve 4 kategoriích: studentský šperk umělecký a komerční, umělecký šperk a komerční šperk. Přinášíme vám práce vítězů ve všech kategoriích, tak jak o nich rozhodla odborná porota.obrázek k článkuTechnologie na výstavě
Na letošní výstavě Hodiny & Klenoty byly prezentace firem nabízejících nářadí pro zlatníky, hodináře a rytce soustředěna po vzoru zahraničních veletrhů do jedné haly. Ve Střední hale jsme tak měli možnost porovnat prezentaci jednotlivých firem.

Největší expozici jako tradičně měla firma Auren. Výhodou stánku bylo, že návštěvníci měli možnost si všechno nářadí osahat, popřípadě vyzkoušet. To každý návštěvník ocení, protože pro řemeslníka vyzkoušet si pilník je hodně důležité. Mimo klasické nářadí mě nejvíce zaujalo předvádění rýtka, které bylo poháněno stlačeným vzduchem, takže tlak na rytou plochu byl minimální. S přístrojem se dají i zasazovat kameny do zrnek. Rytec, který rýtko předváděl na stánku Auren, byl jistě zkušený řemeslník, ale i pokud zasedl ke stolu „laik“, dosáhl s přístrojem dobrých výsledků. Zajímavý byl také malý rycí diamantový stroj Posalux, který se používá především na rytí snubních prstenů. Jeho velikost ho předurčuje do malých dílen. Nikoho již nepřekvapí velikost tlakového-vakuového lití, tyto stroje již pracují bez zásahu obsluhy. Pouze se vše naprogramuje a zapne. Výsledkem je dokonalý odlitek. Velký zájem byl také o zasazené kameny v obrubách Signity, které jsme před časem představili na stránkách našeho časopisu.


2008/10
www.sperkmoda.cz
hktdc.com