sperkmoda.cz
    nové číslo vyjde za 39 dní
Aktuální číslo
Novinky
Tiráž
Archiv
Názory
Kdy vycházíme
Předplatné
Galerie
PROFESNÍ KONTAKTY
PŘEHLED NOREM
CENY Au, Ag, Pt, Pd
BURZA ČTENÁŘŮ
VELETRHY
MEDIA KIT

obrázek k článkuVýstavy: Hodiny a Klenoty
Podevatenácté se konala v Průmyslovém paláci Výstaviště v pražských Holešovicích mezinárodní specializovaná výstava hodin, hodinek, zlatých a stříbrných šperků – jak zní její oficiální název. Termín výstavy byl prodloužen do neděle, aby veřejnost, jak odborná, tak laická, měla dostatek času k její návštěvě.

Jedním z velkých lákadel letošní akce byla zejména pro milovníky šperků putovní výstava současného autorského šperku Sklo v českém šperku, která představila 13 šperkařů a výsledky jejich práce se sklem. Tradičně k doprovodnému programu patřila soutěž Šperk roku a jedinečné módní přehlídky, v nichž šlo nejen o krásu šatů, ale především šperků.obrázek k článkuGalerie: Concord - nový začátek
Ten první se vztahuje k roku 1908, kdy byla ve švýcarském Bielu založena firma Concord Watch Company na výrobu hodin určených převážně pro americký trh. Značce se v Americe dařilo, roku 1915 začíná vyrábět luxusní hodinky z drahých kovů a zdobených drahými kameny a roku 1945 zažívá velkou slávu, když americký prezident Harry S. Truman představuje hodinky Concord Churchillovi a Stalinovi na Postupimské mírové konferenci. Dnes patří značka Concord do skupiny Movado.

To všechno naznačuje, že vývoj značky nebyl jednolitý, že prošla složitými mezníky, změnami vlastníků i výrobní filozofie. Když si však prohlédneme nejdůležitější modely minulosti, naskytne se obrázek hodinářského mistrovství, které stojí za pozornost, možná jen s pocitem neustálého hledání vlastní identity.obrázek k článkuPříloha: Diamanty
Diamantové šperky už několik staletí patří k tomu nejkrásnějšímu a nejceněnějšímu, co ve šperkařství vzniklo a vzniká. Nejde ani tak o broušené diamanty, které si svou jedinečností vydobyly unikát vlastního jména, ale především o klenoty více či méně dostupné nejen vyvoleným.

Těžko říct, kdy se objevil první šperk s diamantem. Nutno totiž mít na paměti, že diamant se nachází jak ve stavu surovém (surovými kameny to samozřejmě začalo, avšak stěží se dá hovořit o diamantových špercích), tak broušeném (kdy se teprve ukázala jejich jedinečnost v plné kráse). A přestože surové diamanty byly nějakým způsobem opracovávány už někdy od 14. století, na svoji skutečnou slávu si musely ještě pár staletí počkat. A to minimálně do poloviny 19. století, kdy Američan Henry Morsen diamant vybrousil do briliantového brusu. Ovšem na matematické stvrzení si i briliant musel počkat do roku 1919 – zásluhu na tom měl matematik a nadšený brusič Marcel Tolkowski, který je dnes považován za „pravého otce“ briliantového brusu.

2010/10
www.sperkmoda.cz
hodinyaklenoty.cz