sperkmoda.cz
    nové číslo vyjde za -567 dnů
Aktuální číslo
Novinky
Tiráž
Archiv
Názory
Kdy vycházíme
Předplatné
Galerie
PROFESNÍ KONTAKTY
PŘEHLED NOREM
CENY Au, Ag, Pt, Pd
BURZA ČTENÁŘŮ
VELETRHY
MEDIA KIT

obrázek k článkuVýstavy: Hodiny a Klenoty
Podevatenácté se konala v Průmyslovém paláci Výstaviště v pražských Holešovicích mezinárodní specializovaná výstava hodin, hodinek, zlatých a stříbrných šperků – jak zní její oficiální název. Termín výstavy byl prodloužen do neděle, aby veřejnost, jak odborná, tak laická, měla dostatek času k její návštěvě.

Jedním z velkých lákadel letošní akce byla zejména pro milovníky šperků putovní výstava současného autorského šperku Sklo v českém šperku, která představila 13 šperkařů a výsledky jejich práce se sklem. Tradičně k doprovodnému programu patřila soutěž Šperk roku a jedinečné módní přehlídky, v nichž šlo nejen o krásu šatů, ale především šperků.obrázek k článkuGalerie: Concord - nový začátek
Ten první se vztahuje k roku 1908, kdy byla ve švýcarském Bielu založena firma Concord Watch Company na výrobu hodin určených převážně pro americký trh. Značce se v Americe dařilo, roku 1915 začíná vyrábět luxusní hodinky z drahých kovů a zdobených drahými kameny a roku 1945 zažívá velkou slávu, když americký prezident Harry S. Truman představuje hodinky Concord Churchillovi a Stalinovi na Postupimské mírové konferenci. Dnes patří značka Concord do skupiny Movado.

To všechno naznačuje, že vývoj značky nebyl jednolitý, že prošla složitými mezníky, změnami vlastníků i výrobní filozofie. Když si však prohlédneme nejdůležitější modely minulosti, naskytne se obrázek hodinářského mistrovství, které stojí za pozornost, možná jen s pocitem neustálého hledání vlastní identity.obrázek k článkuPříloha: Diamanty
Diamantové šperky už několik staletí patří k tomu nejkrásnějšímu a nejceněnějšímu, co ve šperkařství vzniklo a vzniká. Nejde ani tak o broušené diamanty, které si svou jedinečností vydobyly unikát vlastního jména, ale především o klenoty více či méně dostupné nejen vyvoleným.

Těžko říct, kdy se objevil první šperk s diamantem. Nutno totiž mít na paměti, že diamant se nachází jak ve stavu surovém (surovými kameny to samozřejmě začalo, avšak stěží se dá hovořit o diamantových špercích), tak broušeném (kdy se teprve ukázala jejich jedinečnost v plné kráse). A přestože surové diamanty byly nějakým způsobem opracovávány už někdy od 14. století, na svoji skutečnou slávu si musely ještě pár staletí počkat. A to minimálně do poloviny 19. století, kdy Američan Henry Morsen diamant vybrousil do briliantového brusu. Ovšem na matematické stvrzení si i briliant musel počkat do roku 1919 – zásluhu na tom měl matematik a nadšený brusič Marcel Tolkowski, který je dnes považován za „pravého otce“ briliantového brusu.

2010/10
www.sperkmoda.cz
hktdc.com