sperkmoda.cz
    nové číslo vyjde za -483 dnů
Aktuální číslo
Novinky
Tiráž
Archiv
Názory
Kdy vycházíme
Předplatné
Galerie
PROFESNÍ KONTAKTY
PŘEHLED NOREM
CENY Au, Ag, Pt, Pd
BURZA ČTENÁŘŮ
VELETRHY
MEDIA KIT

obrázek k článkuVýstavy: Hodiny a Klenoty Bratislava
Po krátké pauze se šperky a hodinky přestěhovaly z Prahy do Bratislavy. Srovnání se tedy přímo nabízí, vždyť mnohé z firem vystavovaly tady i tam. A styčných ploch bylo samozřejmě podstatně mnohem víc.

Bratislavská výstava Hodiny a Klenoty byla například o den delší než pražská. Čtyři výstavní dny od čtvrtku do neděle (5. – 8. listopadu) byly pro někoho moc dlouhé, jinému zase vyhovovaly oba víkendové dny, kdy výstavu navštívilo nejvíce lidí
„z ulice“. Přispěl k tomu také vstup zdarma a pravda je, že zejména v sobotu se výstaviště Incheba zaplnilo. Většina vystavovatelů (především šperkařů) to uvítala.
Počet vystavujících firem byl sice nižší než loni, přesto hala výstaviště Incheba budila dojem příjemně zaplněného a pestrého prostoru, kam se vešla i restaurační zařízení, a vše působilo přehledným dojmem. Expozice malé i výpravné, hodinky pospolu se šperky, nabídka pro oko laika i odborníka rozmanitá. V centru všeho dění pak souprava vitrín s ukázkami šperků soutěží, které pořádá Cech zlatníků, hned naproti pódium přichystané pro módní přehlídky a další doprovodný program.



obrázek k článkuGalerie: Delance – značka jen pro ženy
Není takových mnoho. Dřív se vyskytovaly značky hodinek pouze pro muže, ale i těch poslední dobou výrazně ubylo, přece jen je ženský zákazník dnes velmi žádaný. U Delance však platí stoprocentně, že je určena výhradně ženám, vyrábí ryze ženské hodinky, ba co víc, hodinky navzájem si dost podobné, a to díky tvaru, který se nemění.

Delance jsou hodinky od žen ženám, jinými slovy autorkami designu jsou ženy a také samotná zakladatelka a majitelka společnosti je žena – Giselle Rufer. Jeden muž však ve firmě přece jen výrazně figuruje – je jím samotný název firmy, kterou Giselle Rufer pojmenovala po svém otci. Stalo se v roce 1996, čili se jedná o značku ještě v plenkách. Nicméně letošní rok byl pro Delance velmi úspěšný, přinesl totiž na trh hned tři nové modely hodinek.
Co předcházelo vzniku prvních hodinek Delance? V první řadě sen zakladatelky nabídnout ženám celého světa cosi jako amulet, talisman, symbol ženskosti. Ona sama to nazývá „taliswoman“. Něco, co ženu představí jako jedinečnou bytost, individualitu, která si k podtržení osobnosti zaslouží něco výjimečného, luxusního, erotického, ryze ženského. A přestože se obecně tvrdí, že doplňky pro ženu nejlépe vymyslí muž, Delance ukazuje, že to nemusí platit stoprocentně.



obrázek k článkuPříloha: Stříbrný šperk
Stříbro, jeden z nejkrásnějších přírodních kovů s barvou měsíčního třpytu, je vedle zlata nejpoužívanějším drahým kovem u nás i ve světě. A protože je to kov, který znali už staří Řekové a Římané, dají se u něj vysledovat lepší a horší období – od doby, kdy bylo stříbro ceněno dokonce výše než zlato, po dobu, kdy se považovalo spíš za takového „předskokana“ pro jiné bílé kovy, hlavně bílé zlato. Dnes vše nasvědčuje tomu, že zájem o stříbro roste, a to především díky jeho stále zdokonalovanému vzhledu i designovým možnostem.
Stříbro, jeho vlastnosti a využití
Oproti zlatu je stříbro měkčí, méně stálé a rychle oxidující, čímž černá a ztrácí lesk, tedy pokud se povrchově neupraví. Přestože je na suchém čistém vzduchu velmi stálé, stačí jen velmi nízké množství sirovodíku, aby začalo černat (na jeho povrchu vzniká vrstva sulfidu stříbrného). Na druhé straně je to kov s největší tepelnou a elektrickou vodivostí ze všech známých kovů. Po mechanické a metalurgické stránce se velmi dobře zpracovává, a to především díky výborné kujnosti, dobře se odlévá. Tyto vlastnosti stříbro předurčují pro výrobu šperků, ale využití má mnohem širší: jako záznamové médium na CD a DVD kompaktních discích, při výrobě kvalitních zrcadel (pro jeho vysokou optickou odrazivost), na výrobu mincí a medailí (např. známé Pražské groše byly stříbrné), baterií do náramkových hodinek i v dalších elektrických spotřebičích, jako katalyzátory v organické chemii. Určité procento stříbra obsahují také klenotnické nebo dentální zlaté slitiny. A protože působí stříbro baktericidně a desinfekčně, dá se využít k desinfekci a ochraně organismu, pomáhá i k regeneraci buněk a v léčbě kožních chorob.



obrázek k článkuTechnologie: Technologie na výstavě Hodiny & Klenoty v Praze
Oproti loňskému roku, kdy byla zaplněna obě křídla a středová hala, ubylo vystavovatelů. Mezi těmi, kteří mají pravidelně stánky na výstavě Hodiny & Klenoty, byli i naši největší dodavatelé zlatnického a hodinářského nářadí, a to firmy Advantage, Auren a Swah. Ti ve svých expozicích představili nářadí a pomůcky pro řemeslníky z řad zlatníků a hodinářů.
Na stánku firmy Auren byl předváděn mimo jiné i lešticí přístroj, který bez dotyku lidské ruky dokáže vyleštit jakýkoli výrobek z drahého kovu. Jistě to není žádná novinka, ale jak jsem se mohl přesvědčit, kvalita povrchové úpravy je opravdu vynikající. Jak je u firmy Auren dobrým zvykem, mohli si návštěvníci nářadí i osahat, což je vždy velmi užitečné.





2009/11




www.sperkmoda.cz
hktdc.com