sperkmoda.cz
    nové číslo vyjde za -567 dnů
Aktuální číslo
Novinky
Tiráž
Archiv
Názory
Kdy vycházíme
Předplatné
Galerie
PROFESNÍ KONTAKTY
PŘEHLED NOREM
CENY Au, Ag, Pt, Pd
BURZA ČTENÁŘŮ
VELETRHY
MEDIA KIT

obrázek k článkuVýstava: Hodiny a Klenoty v Bratislavě
Ve dnech 7. až 9. listopadu se na bratislavském výstavišti konala dlouho očekávaná přehlídka šperků, kamenů a hodinářského zboží, které nabízí slovenský trh. Šperky a hodinky se tentokrát dočkaly možná dalších fanoušků nejen z řad školní mládeže, a to díky souběžně probíhajícímu knižnímu veletrhu. Oproti minulému ročníku se návštěvníci výstavy Hodiny a Klenoty a spolu
s vystavujícími společnostmi těšili z dalšího posunu směrem vpřed, a to jak v kvalitě výstavního prostoru, tak v nabízených službách. Odměnou organizátorům byl vyšší počet vystavujících společností, který přesáhl číslo 90, stejně jako nárůst počtu návštěvníků z řad laické veřejnosti.obrázek k článkuDesign: Brosway - po oceli stříbro
Montegiorgio nenajdete v žádném z center zlatnictví, leží v provincii Ascoli Piceno ve východní části centrální Itálie, nejblíž to z něj máte do San Marina nebo k Jadranu. Oblast zaslíbená olivám a vinné révě je šperkům hodně vzdálena, a přesto, či možná právě proto tady sídlí společnost Brosway, vyrábějící hodinky a šperky.

Začátky firmy byly spjaty s výrobou hodinkových řemínků a teprve s novým miléniem se firma proměnila v manufakturu se širokým záběrem produkce. To nejpodstatnější se odehrálo v roce 2002, kdy Brosway uvedla na trh první kolekci šperků. Časově se trefila, neboť se jednalo o trendové šperky z ušlechtilé oceli, které v tu dobu oslovily veřejnost nenuceností, originálním designem a slibnými parametry pohodlného nošení bez zvláštních nároků na údržbu. Zlatu a drahokamům zaslíbené Itálii tak nabídla cosi docela jiného, zdobnost a procovství nahradila módním designem v oceli, ideálními doplňky každodenního outlooku. Brosway však šla ještě o krůček dál, měla ambice vyrábět šperky pro světovou klientelu, což vyžadovalo velmi širokou nabídku, která by dokázala uspokojit zákazníky z různých koutů světa. A nebyli by to Italové, kdyby rezignovali na zdobnost – proto i ocelové šperky Brosway září drahokamy a zlatými aplikacemi. Dnes se Brosway může právem cítit jako globální značka, která reflektuje světové módní trendy.

obrázek k článkuGalerie: Luxus pod stromeček
Přestože pro každého z nás může luxus představovat něco jiného, jsou jakási obecně stanovená kritéria, kterými se luxus definuje. Krása, drahé materiály, náročnost provedení a renomé značky jsou těmi nejčastěji zmiňovanými.

A hodinky a šperky jsou zase výrobky, s nimiž si většina z nás luxus spojuje. Připojme ještě několik prestižních značek, které na luxusu svých výrobků postavily kariéru: Louis Vuitton, Chopard, Versace, Armani, Chartier, Harry Vinston... Ve chvíli, kdy to vypadalo, že už nic nového a vybranějšího nelze vymyslet a vytvořit, ukázalo se, že cenu hodinek a jejich výjimečný vzhled lze podpořit drahokamem ze všech nejcennějším – diamantem.
obrázek k článkuTechnologie: Zenith Defy Tourbillon Zero-G
Náramkové hodinky inspirované námořním chronometrem

Mezi problémy přesnosti, které se nemohou zanedbat ani při velmi pečlivě vyrobených, dokonale regulovaných i teplotně kompenzovaných hodinkách, patří dodržet polohu těžiště setrvačky přesně v ose (tedy dokonalé vyvážení). Jedině tehdy nemá zemská přitažlivost žádný vliv na kmitání oscilátoru (setrvačky a vlásku). Pokud není setrvačka dokonale vyvážená, chová se při nakloněné ose částečně jako kyvadlo, a tím v závislosti na poloze mění frekvenci oscilátoru, která je základem pro měření času.
Proto před dvěma stoletími vyvinul Abraham Louis Breguet svůj tourbillon jako mechanické zařízení ke kompenzaci popsaného problému u kapesních hodinek, které se nosí v kapse většinou ve vertikální poloze. Umístil oscilátor (setrvačku, vlásek a krok) do rotujícího rámečku, který se pohybuje kolem své osy jednou otáčkou za minutu. Výsledkem byl pak nulový součet nepravidelností chodu během jedné minuty.
Podle Breguetova vynálezu se v současnosti montují tourbillonové oscilátory i do náramkových hodinek. Klasické tourbillony nových náramkových hodinek jsou často umístěny pro demonstraci jako krásný pohyblivý obrázek viditelný ať už v okénku číselníku či v okénku spodního víka. Je však třeba si uvědomit, že klasický tourbillon u náramkových hodinek, které mění svůj sklon zcela náhodně podle pohybu ruky včetně otřesů, nemusí zákonitě eliminovat všechny nepřesnosti oscilátoru.2008/12
www.sperkmoda.cz
hktdc.com