sperkmoda.cz
    nové číslo vyjde za 39 dní
Aktuální číslo
Novinky
Tiráž
Archiv
Názory
Kdy vycházíme
Předplatné
Galerie
PROFESNÍ KONTAKTY
PŘEHLED NOREM
CENY Au, Ag, Pt, Pd
BURZA ČTENÁŘŮ
VELETRHY
MEDIA KIT

obrázek k článkuVýstava: Hodiny a Klenoty v Bratislavě
Ve dnech 7. až 9. listopadu se na bratislavském výstavišti konala dlouho očekávaná přehlídka šperků, kamenů a hodinářského zboží, které nabízí slovenský trh. Šperky a hodinky se tentokrát dočkaly možná dalších fanoušků nejen z řad školní mládeže, a to díky souběžně probíhajícímu knižnímu veletrhu. Oproti minulému ročníku se návštěvníci výstavy Hodiny a Klenoty a spolu
s vystavujícími společnostmi těšili z dalšího posunu směrem vpřed, a to jak v kvalitě výstavního prostoru, tak v nabízených službách. Odměnou organizátorům byl vyšší počet vystavujících společností, který přesáhl číslo 90, stejně jako nárůst počtu návštěvníků z řad laické veřejnosti.obrázek k článkuDesign: Brosway - po oceli stříbro
Montegiorgio nenajdete v žádném z center zlatnictví, leží v provincii Ascoli Piceno ve východní části centrální Itálie, nejblíž to z něj máte do San Marina nebo k Jadranu. Oblast zaslíbená olivám a vinné révě je šperkům hodně vzdálena, a přesto, či možná právě proto tady sídlí společnost Brosway, vyrábějící hodinky a šperky.

Začátky firmy byly spjaty s výrobou hodinkových řemínků a teprve s novým miléniem se firma proměnila v manufakturu se širokým záběrem produkce. To nejpodstatnější se odehrálo v roce 2002, kdy Brosway uvedla na trh první kolekci šperků. Časově se trefila, neboť se jednalo o trendové šperky z ušlechtilé oceli, které v tu dobu oslovily veřejnost nenuceností, originálním designem a slibnými parametry pohodlného nošení bez zvláštních nároků na údržbu. Zlatu a drahokamům zaslíbené Itálii tak nabídla cosi docela jiného, zdobnost a procovství nahradila módním designem v oceli, ideálními doplňky každodenního outlooku. Brosway však šla ještě o krůček dál, měla ambice vyrábět šperky pro světovou klientelu, což vyžadovalo velmi širokou nabídku, která by dokázala uspokojit zákazníky z různých koutů světa. A nebyli by to Italové, kdyby rezignovali na zdobnost – proto i ocelové šperky Brosway září drahokamy a zlatými aplikacemi. Dnes se Brosway může právem cítit jako globální značka, která reflektuje světové módní trendy.

obrázek k článkuGalerie: Luxus pod stromeček
Přestože pro každého z nás může luxus představovat něco jiného, jsou jakási obecně stanovená kritéria, kterými se luxus definuje. Krása, drahé materiály, náročnost provedení a renomé značky jsou těmi nejčastěji zmiňovanými.

A hodinky a šperky jsou zase výrobky, s nimiž si většina z nás luxus spojuje. Připojme ještě několik prestižních značek, které na luxusu svých výrobků postavily kariéru: Louis Vuitton, Chopard, Versace, Armani, Chartier, Harry Vinston... Ve chvíli, kdy to vypadalo, že už nic nového a vybranějšího nelze vymyslet a vytvořit, ukázalo se, že cenu hodinek a jejich výjimečný vzhled lze podpořit drahokamem ze všech nejcennějším – diamantem.
obrázek k článkuTechnologie: Zenith Defy Tourbillon Zero-G
Náramkové hodinky inspirované námořním chronometrem

Mezi problémy přesnosti, které se nemohou zanedbat ani při velmi pečlivě vyrobených, dokonale regulovaných i teplotně kompenzovaných hodinkách, patří dodržet polohu těžiště setrvačky přesně v ose (tedy dokonalé vyvážení). Jedině tehdy nemá zemská přitažlivost žádný vliv na kmitání oscilátoru (setrvačky a vlásku). Pokud není setrvačka dokonale vyvážená, chová se při nakloněné ose částečně jako kyvadlo, a tím v závislosti na poloze mění frekvenci oscilátoru, která je základem pro měření času.
Proto před dvěma stoletími vyvinul Abraham Louis Breguet svůj tourbillon jako mechanické zařízení ke kompenzaci popsaného problému u kapesních hodinek, které se nosí v kapse většinou ve vertikální poloze. Umístil oscilátor (setrvačku, vlásek a krok) do rotujícího rámečku, který se pohybuje kolem své osy jednou otáčkou za minutu. Výsledkem byl pak nulový součet nepravidelností chodu během jedné minuty.
Podle Breguetova vynálezu se v současnosti montují tourbillonové oscilátory i do náramkových hodinek. Klasické tourbillony nových náramkových hodinek jsou často umístěny pro demonstraci jako krásný pohyblivý obrázek viditelný ať už v okénku číselníku či v okénku spodního víka. Je však třeba si uvědomit, že klasický tourbillon u náramkových hodinek, které mění svůj sklon zcela náhodně podle pohybu ruky včetně otřesů, nemusí zákonitě eliminovat všechny nepřesnosti oscilátoru.2008/12
www.sperkmoda.cz
hodinyaklenoty.cz