sperkmoda.cz
    nové číslo vyjde za -567 dnů
Aktuální číslo
Novinky
Tiráž
Archiv
Názory
Kdy vycházíme
Předplatné
Galerie
PROFESNÍ KONTAKTY
PŘEHLED NOREM
CENY Au, Ag, Pt, Pd
BURZA ČTENÁŘŮ
VELETRHY
MEDIA KIT

obrázek k článkuVýstavy - Hodiny a Klenoty Bratislava
Nedlouho po pražské výstavě Hodiny a Klenoty se centrem oborového dění stala Bratislava. Pod jedním organizátorem, Inchebou, se také zde konala výstava s názvem Hodiny a Klenoty.

V lecčems se pražské výstavě bratislavská podobala: čtyřdenní maraton od čtvrtka do neděle (4. – 7. 11.), několik totožných vystavovatelů, stejné značky, byť někdy pod hlavičkou různých distributorů… Přes všechny tyto podobnosti je bratislavská výstava přece jen jiná. Navštěvuje ji hodně škol, takže ve všední dny se areál výstaviště poměrně zaplní. A protože vše probíhá v jednom prostoru, vzniká dojem větší pestrosti. A konečně – nenarazili jsme na nikoho, kdo by si stěžoval, naopak atmosféra byla vlídná a uvolněná. Doprovodný program měl svůj zlatý hřeb v módních přehlídkách, za pozornost stály i vystavené šperky soutěže Šperk roku 2010 (obdoba české soutěže pod Cechem klenotníků a hodinářů). A na galavečeru hrála živá hudba slovenské i české hity a hodně se tančilo. Toť jen na dokreslení atmosféry.



obrázek k článkuGalerie - Novinky z Francie
Francie je z pohledu hodinek a šperků zemí mnoha rozporů. Na jedné straně tady vzniká to nejlepší z módy, což se týká i doplňků jako šperků a módních hodinek, na straně druhé klasické hodinářství v zemi galského kohouta sice vzniklo a patří jí i nejstarší hodinářské vynálezy (o řadu z nich se postaral geniální hodinář Abraham-Louis Breguet, který ve Francii žil a pracoval), jenže náboženská nesnášenlivost přenesla spolu s masovou emigrací hugenotů výrobu hodinek především do sousedního Švýcarska.

Jaká je tedy situace ve Francii dnes? Šperkařství si drží stabilní postavení a hodinářství se pokouší o renesanci zašlé slávy. Nejvyšší měrou se mu to daří v oboru fashion značek, tedy těch, jejichž portfolio má široký záběr počínaje módními oděvy, doplňky, ale například i parfémy apod. K nejproslulejším zástupcům patří značka Dior, která se ve světě hodinek začala prosazovat už v 70. letech minulého století, na ni pak navázaly další známé značky jako Chanel, Paco Rabanne, Hermes a další. K fashion značkám, které vyrábějí hodinky i šperky, patří dnes oblíbené Kenzo, Korloff, Replay – ty i některé další produkují řadu výrobků a mezi nimi i šperky a hodinky.



obrázek k článkuPříloha - Šperky inspirované starými dobrými časy
Řeč nebude o skutečných špercích vzniklých v dávné nebo i docela nedávné historii, ale o jejich replikách, kopiích a více či méně zdařilých napodobeninách. Zlatnictví a šperkařství jako jedno z nejstarších řemesel zanechalo dalším generacím mnoho cenného, většina těchto uměleckých děl je však uložena v muzeích, a to často i v depozitářích, takže nejsou veřejně dostupné. Cenné kusy z našich dějin najdeme například v Národním muzeu, Umělecko-průmyslovém museu nebo v turnovském Muzeu Českého ráje.





2010/12




www.sperkmoda.cz
hktdc.com